Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Aparaty fotograficzne kompaktowe

Dla większości rozpoczął się już sezon wakacyjny. Co tak naprawdę jest niezbędne do udokumentowania naszych wakacji lub urlopu? Fotografia cyfrowa. Pendriva lub nagraną płytę DVD możesz nosić w kieszeni, czyli inaczej multum zdjęć, które bez większego problemu pokażesz znajomym dalszym i bliskim. Do tego również niezbędny i najważniejszy jest aparat fotograficzny – cyfrowy.Dla większości rozpoczął się już sezon wakacyjny. Co tak naprawdę jest niezbędne do udokumentowania naszych wakacji lub urlopu? Fotografia cyfrowa. Pendriva lub nagraną płytę DVD możesz nosić w kieszeni, czyli inaczej multum zdjęć, które bez większego problemu pokażesz znajomym dalszym i bliskim. Do tego również niezbędny i najważniejszy jest aparat fotograficzny – cyfrowy. Wprawdzie można wykonać fotografię komórką, ale niestety jeszcze w większości przypadków "to nie jest to".
Dla każdego coś odpowiedniego. Łatwo napisać gorzej wybrać. Wybór jest olbrzymi, mamy dwa rodzaje aparatów : lustrzanki i kompakty. Chociaż już powoli zanika między nimi różnica.
Jak wyżej wspomniano, wybór jest olbrzymi. Jak ocenić czy doradzić? W większości opisów jest brak głównych cech różniących dany model od innych. Może właśnie te cechy w dzisiejszych latach są wyznacznikiem pomocnym dla ludzi, których nie interesuje technika, nie mających rozeznania w dużej ilości modeli. Po prostu nie znających się na zawiłościach technicznych.


Pentax Optio I-10

Jednym z kompaktów wyglądem przypominający dawne aparaty jest Pentax Optio I-10. Jest to aparat dla ludzi, którzy bardziej cenią wygląd przedmiotu od jego walorów technicznych. Co nie oznacza, że aparat jest kiepski. Konstrukcja aparatu oparta została na matrycy CCD (rozmiar 1/2,3 cala), o rozdzielczości 12 Mpix. Zakres obsługiwanych czułości zawiera się w przedziale ISO 80 - ISO 6 400. Kompakt uzbrojono w obiektyw Pentaxa, o 5-krotnym zbliżeniu (odpowiednik 28-140 mm dla filmu 35 mm; jasność f/3,5-5,9). Wyposażenie uzupełnia ponadto optyczna stabilizacja obrazu, 2,7-calowy wyświetlacz LCD (232 000 punktów) i gniazdo kart SD/SDHC. Jest także nowy system rozpoznawania twarzy. Pentax Optio I-10 posiada funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości HD (1280×720 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę). Wśród tej klasy kompaktów przede wszystkim wyróżnia go wygląd. Cena oscyluje w granicach 730zł. Ciekawi jesteśmy opinii jego użytkowników.


Casio EXILIM EX-FH100 to aparat dla robiących zdjęcia seryjne. Może wykonać 30 ujęć w ciągu 1sek. Nagrywanie wideo w VGA to 120kl./s. w niższych rozdzielczościach do 1000kl./s. Producent zdecydował się także udostępnić nam możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW (DNG). Czujnik, który stanowi serce całej konstrukcji, to 10,1-megapikselowa matryca CMOS BSI, o rozmiarze 1/2,3 cala. Do naszej dyspozycji oddano ustawienia czułości w przedziale od ISO 100 do ISO 3 200. Ponadto, na pokładzie aparatu znalazł się uniwersalny obiektyw o 10-krotnym zbliżeniu (odpowiednik 24-240 mm dla filmu 35 mm; jasność f/3,2-5,7), mechaniczna stabilizacja obrazu, 3-calowy wyświetlacz LCD (230 000 punktów) i gniazdo kart SD/SDHC. Wszystkie podzespoły zamknięto w obudowie o rozmiarze 104 x 61 x 28 mm i wadze około 227 g. Cena w granicach 1299zł.

 

Nikon Coolpix P100 - ten model pojawił się na rynku w lutym bieżącego roku. Jest podobny do swojego poprzednika Coolpixa P90. Różni go od niego wnętrze oraz przetwornik o mniejszej rozdzielczości co zmniejszy znacznie szumy. Zoom tego aparatu jest 26-krotny. Posiada dwie stabilizacje obrazu, funkcję nagrywania filmów w formacie full HD + dźwięk stereofoniczny. Nikon Coolpix P100 posiada sensor CMOS o rozmiarze 1/2,3 cala i rozdzielczość 10,3 megapikseli. Sprzęt dysponuje zapewniającym rozszerzoną dynamikę naświetlania trybem high-dynamic-range (HDR), trybem zdjęć seryjnych (10 ujęć na sekundę w pełnej rozdzielczości lub do 120 w rozdzielczości obniżonej) oraz buforem zdjęć wstępnych umożliwiającym zapisanie w pamięci do 40 zdjęć przed całkowitym naciśnięciem migawki (dzięki temu powinniśmy zawsze zdążyć utrwalić fotografowaną scenę). Warto też wspomnieć o elektronicznym wizjerze.
Można dużo napisać jeszcze o tym aparacie, wymienić szczegółowo dane techniczne i spostrzeżenia o jego zaletach i wadach. Bardzo prosimy jego użytkowników o wyrażenie swoich opinii na temat powyższego modelu.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.