Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Dla miłośników fotografii - ciąg dalszy o aparatach fotograficznych

Sony Cyber-shot DSC-HX100V

Drugi na liście testów Sony Cyber-shot DSC-HX100V został zaprojektowany ergonomicznie. W dłoni leży jak lustrzanka, a uchwyt pokryty jest  warstwą gumy. Sony podaje, że projektowali ten model sugerując się wyglądem następcy modelu Alpha 700. Waga 580 gramów w stanie gotowym do pracy w tej klasie aparatów jest jak najbardziej usprawiedliwiona.

Zoom 30-krotny z doskonałą stabilizacją drgań posiada ogniskową od 27 do 810 mm. Wyniki pomiarów laboratoryjnych potwierdziły jego bardzo dobre parametry optyczne. Uzupełnieniem soczewek jest filtr neutralny, który podczas fotografowania jasnych obiektów pomaga w uzyskaniu  równomiernej ekspozycji.

Długiemu obiektywowi jak podaliśmy towarzyszy optyczny stabilizator obrazu przewyższający swym działaniem Nikona Coolpix P500 czy Fujifilm FinePix HS20 EXR. Przy filmowaniu, nawet nie używając statywu, możemy swobodnie korzystać z całego dostępnego zakresu ogniskowej nie obawiając się mocno poruszonych lub nieostrych zdjęć. W przypadku wymienionych konkurentów jest to wątpliwe.

Nowy model Sony ustawia ostrość szybciej niż  inny aparat  tzw. megazoom. Opóźnienie migawki podczas fotografowania z autofokusem w zakresie szerokokątnym wynosi  0,33 s, a w zakresie  tele – 0,83 s, co jest bardzo dobrym wynikiem. Zastosowanie elektromagnetycznego napędu autofokusa oraz systemu elektronicznej kontroli głębi ostrości umożliwia taką pracę również podczas generowania trójwymiarowych zdjęć.

Ostrość można ustawić  manualnie, korzystając z wygodnego pierścienia na obiektywie, który nie służy do mechanicznego ustawiania położenia soczewek, a jedynie do sterowania napędzającym je układem elektrycznym. W trybie autofokusa ten sam pierścień reguluje ogniskową.  Aparat reaguje na te polecenia dość ospale. Przy ustawianiu zbliżenia, zmiany parametrów ekspozycji lub opcji w menu, odczuwalne jest lekkie opóźnienie wpływające na płynność regulacji. Samo uruchamianie aparatu niestety trwa dość długo, bo jest gotowy do pracy dopiero po 3,1 s.  Zdjęcia seryjne, jak przystało na markę, rejestrowane są bardzo sprawnie z prędkością do 10 klatek na sekundę.

Ilość funkcji tego modelu Sony może powalić niejednego fotoamatora, a są nimi: automatyczne i manualne tryby fotografowania, inteligentna automatyka i „autoprogram” (pozwalający wybrać jeden z 36 programów tematycznych), sprawnie działające tryby zdjęć panoramicznych, cyfrowe generowanie zdjęć trójwymiarowych, tryb fotografowania o świcie lub zmierzchu – wymieniać można jeszcze i długo. Zainstalowano moduł GPS, ale ustalenie pozycji może zająć do kilka minut. Niestety brakuje opcji zapisu RAW. Mimo mnogości funkcji, akumulator wytrzymuje od 260 do 880 zdjęć. Zrezygnowano (pewnie z myślą o transporcie osprzętu) z zewnętrznej ładowarki co skutkuje, że ładowanie baterii odbywa się w aparacie.

W modelu HX100V zainstalowano ekran wysokiej rozdzielczości (921 000 punktów) i dobrej jakości obrazu. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość jego wychylenia o 45 stopni w dół i o 90 stopni w górę. Aparat posiada czujnik, który automatycznie włącza wizjer po przyłożeniu do niego oka.

Menu posiada aż 22 funkcje w  szybkim dostępie. W takiej ilości faktycznie łatwo się zagubić. Gorzej sprawdzają się przyciski na obudowie dzięki którym obsługując aparat intuicyjnie ciężko odnaleźć płaskie elementy sterujące. Natomiast przycisk wyzwalacza z pewnością nie przeoczymy choć niestety posiada drobny mankament, jest trochę za czuły. Zdjęcie  wykonywane są przy bardzo małym skoku wciśnięciu przycisku i niestety nie czuć również wyraźnego oporu po włączeniu autofokusa. Więcej elementom sterującym trudno coś zarzucić, a ich liczba i możliwości konfiguracji są wystarczające.

Matryca posiada rozdzielczość 16 mega pikseli i  korzysta z wysokiej jakości matrycy typu Exmor R. Osiąga  wysoką rozdzielczość 1358 par linii na wysokość obrazu (ISO 100). Również wyposażony w 16-megapikselowy sensor jest konkurencyjny megazoom Fujifilm HS20 EXR. Utrata ostrości przy krawędziach obrazu wynosi  w testowanym modelu Sony około 20% co stanowi akceptowalny poziom. Bardzo dobrze wypadły pomiary poziomu szumu i wierności detali przy najniższej czułości, natomiast radzimy  zrezygnować z czułości ISO 1600 i wyższych.  Oglądanie rzeczywistych zdjęć jest niestety nieco inne, a  fotografie oglądane w skali 1:1 są wolne od szumu. Agresywny algorytm „odszumiający”  likwiduje delikatne szczegóły. Zdjęcie wygląda tak, jakby zastosowano  filtr artystyczny o niskich parametrach.

HX100V nagrywa klipy wideo w rozdzielczości Full HD z prędkością 50 pełnych klatek na sekundę co stanowi jeszcze rzadkość wśród filmujących aparatów. Do dyspozycji  posiada stereofoniczny mikrofon z autofokusem śledzącym ruchome obiekty. Aparat reaguje z opóźnieniem na  rozpoczęcie i przerwanie nagrywania. Materiał jest zapisywany na karcie pamięci SDHC lub Memory Stick Duo.

HX100V to udany aparat klasy mega zoom. Imponujące 30-krotne zbliżenie wystarczy do wielu zastosowań, a autofokus szybko działający, wyraźnie przewyższa konkurencyjne rozwiązania. Przy małych wartościach ISO zdjęcia są z wysoką rozdzielczością i niezwykle niskim poziomem szumu. Przy oglądania z bliska rzucają się w oczy rozmyte detale. To jest niestety wada wszystkich magazooomów.

Osoby poszukujące bardziej profesjonalnego aparatu, posiadającego mocowanie zewnętrznej lampy błyskowej czy możliwość zapisu w formacie RAW, powinny zwrócić uwagę na FujiFilm FinePix HS20 EXR. Dostępny za około 1500 złotych, jest tańszy od Sony HX100V i posiada obiektyw także z 30-krotnym zoomem. Niestety we wcześniej wspomnianym teście uplasował się dopiero na 15 pozycji.

Komentarze

Autor: Anonim (niezweryfikowany) czw., 14/07/2011 - 14:54

Fajny apoarat.

Autor: Anonim (niezweryfikowany) czw., 20/10/2011 - 21:02

Bardzo słabe (nieostre zdięcia)1

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.