Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Nikon Coolpix S3100

Nikon Coolpix S3100Nikon w ubiegłym roku wypuścił nowy model aparatu Coolpix S3100. Cena jego została określona na poziomie niecałe 400zł. Parametry techniczne tego poręcznego aparatu wyglądają zachęcająco. Kilka dni temu wymieniony model wpadł nam w ręce. Spokojnie mogliśmy przetestować jego działanie oraz funkcjonalność. Dlatego tym większe było nasze zdziwienie po przeczytaniu recenzji zamieszczonej w Chip.testy na temat rzeczonego modelu. Co takiego w treści recenzji nas zaskoczyło ? Postaramy się wyrazić nasze zdanie oraz określić według naszych spostrzeżeń czy warto wybrać rzeczony aparat.

Wymienimy zarzuty według "Chip - testy" oraz nasze spostrzeżenia :

Chip.testy - na papierze specyfikacja wygląda zachęcająco – obejmuje 14-megapikselową matrycę, 5-krotny zoom i funkcję nagrywania filmów HD – jednak w praktyce jakość obrazu podstawowego Nikona bardzo rozczarowuje.

WartoWybrac – aparat jest do nabycia w cenie poniżej 400zł. Za taką kwotę nie możemy oczekiwać parametrów na poziomie drogich kompaktów lub lustrzanek. Musimy zdawać sobie sprawę z rozmiarów fizycznych matrycy. Przy tak gęstym upakowaniu ilości pikseli, jakość uzyskanego obrazu przy niewysokiej klasie obiektywie oraz innych parametrach sprzętowych i programowych (kompresja itd.), według naszych spostrzeżeń jest dobra.

Chip.testy - niestety, z jakości droższych modeli w S3100 pozostało niewiele.

WartoWybrac – nic dodać nic ująć, bez komentarza.

Chip.testy - smukła obudowa wykonana z tworzywa robi wrażenie łamliwej.

WartoWybrac – według nas obudowa robi wrażenie delikatnej, lecz nie łamliweja a to ze względu na małe gabaryty i małą wagę. Niestety nie sprawdzaliśmy odporności na uderzenia i upadki.

Chip.testy - pod względem własności optycznych obiektyw nie wykazuje wyraźnych wad, ale w budżecie zabrakło środków na układ stabilizacji obrazu.

WartoWybrac – w tym przedziale cenowym nie można się spodziewać zawansowanej technologii. W aparatach markowych za taką cenę nie możemy liczyć na "wodotryski".

Nikon Coolpix S3100

Chip.testy - Nikon S3100 został stworzony z myślą o łatwym fotografowaniu. Do wyboru mamy 19 programów tematycznych oraz tryb automatycznego doboru programu do fotografowanego motywu. Wyświetlacz ma przekątną 2,7" i rozdzielczość 230000 pikseli – to za mało do wiarygodnej oceny szczegółów zdjęć.

WartoWybrac – gabaryty oraz cena powoduje, że aparat posiada taki, a nie inny wyświetlacz. Opisywany model jest aparatem do zaspokojenia potrzeb fotografii amatorskiej. Nie oznacza, że nie możemy za jego pomocą uzyskiwać wspaniałe efekty fotograficzne, nawet artystyczne.

Chip.testy - elementy sterujące zostały rozmieszczone zgodnie z zasadami ergonomii, ale mimo to obsługa aparatu nie należy do przyjemności. Winę za to ponosi ociężałe działanie urządzenia – nawigacja w menu jest powolna, a na zapisanie zdjęcia na karcie SDHC trzeba czekać nawet 4 sekundy.

WartoWybrac – wymienione powyżej krytyczne uwagi można przytaczać do wielu modeli z wyższej półki różnych firm. Szybkość zapisu wykonanej fotografii zależy min. od klasy użytej karty pamięci.

Chip.testy - Coolpix S3100 zapisuje klipy wideo w przestarzałym formacie Motion JPEG z rozdzielczością 720p (1280 x 720 pikseli). Podczas nagrywania parametry ekspozycji i ostrość są regulowane płynnie, ale nie można korzystać z zoomu. Brakuje wyjścia HDMI.

WartoWybrac – w tym przypadku musimy się zgodzić. Format zapisu filmu wideo jest przestarzały. Natomiast użycie zoomu podczas filmowania zostaje w ostatnim okresie wprowadzany w kompaktach. Nasz wniosek: możemy wybaczyć ten "drobny" mankament.
Brakujące wyjście HDMI tłumaczymy gabarytami oraz ceną aparatu.

Chip.testy - S3100 zawodzi w najważniejszej dyscyplinie – teście jakości obrazu. Niezależnie od wybranej wartości ISO na fotografiach widoczny jest szum. Również zmierzona rozdzielczość odstaje od wartości typowych dla 14-megapikselowych matryc: przy czułości ISO 80 wynosi tylko 1113 par linii na wysokość obrazu, a przy ISO 800 zostaje z tego już tylko 738 par linii. Drobne detale zdjęć już przy najmniejszej czułości okazują się rozmyte. Obejrzenie fotografii gołym okiem tylko potwierdza wyniki pomiarów – wyraźnie widać utratę detali i tekstur powierzchni.

WartoWybrac – naszą odpowiedź na powyższe zarzuty przedstawiliśmy pokrótce w punkcie pierwszym. Możemy dodać, że nawet w kompaktach z wyższej półki cenowej (powyżej 1000zł) nie uzyskuje się rozdzielczości adekwatnej do matrycy. Wpływ na to ma wiele czynników, min. kompresja danych, algorytm odszumiania uzyskanego obrazu, nie mówiąc o klasie obiektywu.

Podsumowanie

Chip.testy - księgowi Nikona przesadzili z cięciem kosztów. O ile delikatna plastikowa obudowa Coolpixa S3100 przy tej cenie nie jest poważną wadą, za słabą jakość obrazu i żółwie tempo działania należą się słowa krytyki. Tych wad nie rekompensuje nawet szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem i możliwość nagrywania filmów o rozdzielczości 720p, co widać w ogólnej ocenie.

WartoWybrac - według naszej oceny min. pięciokrotny zoom, szerokokątny obiektyw, jakość obrazu, możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości HD720p, jest argumentem, że z czystym sumieniem możemy polecić ten zgrabny kompakt osobom dla których aparat fotograficzny potrzebny jest głównie do wykonywania zdjęć rodzinnych oraz pamiątkowych. Może on również posłużyć jako dodatkowy mały aparat dla posiadaczy dużych kompaktów lub lustrzanek.

Komentarze

Autor: gosc (niezweryfikowany) pon., 06/02/2012 - 20:23

mam taki aparat i jestem bardzo z niego zadowolony, dla kogos kto chce zrobic zdjecia z wakacji lub urodzin cioci itp. naprawde wystarczy.polecam

Autor: ona (niezweryfikowany) sob., 08/12/2012 - 20:07

Aparat bardo delikatny upadł raz z niewielkiej wysokości i się rozsypał,sony upadał kilka razy i wszystko z nim ok

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.