Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Netbooki - małe komputery

Komputer o małych rozmiarach, niskiej wydajności oraz dużej oszczędności energii - tak w skrócie można określić główne ich cechy. Dzięki małym wymiarom można je łatwo i wygodnie transportować dzięki czemu są idealnym towarzyszem w czasie podróży i urlopu. Nadają się idealnie do pracy z podstawowymi aplikacjami oraz przeglądania internetu. Mimo posiadania trochę mniejszej klawiatury niż "regularne laptopy" (pozbawionej części numerycznej), praca na nich nie jest uciążliwa. Za minus można uważać brak wewnętrznej nagrywarki DVD. Ogólnie jest to idealny dodatkowy komputer, do dużych laptopów i komputerów stacjonarnych. W przypadku większości modeli najważniejszą ich cechą jest niska cena, w granicach 900-1300zł. Oczywiście są droższe modele nawet do kilku tysięcy złotych.


Acer Aspire One 533

Jednym z ciekawszych modeli był Acer Aspire 532. Został jednak wycofany z produkcji z powodu niezgodności sterowników, przez co nie posiadal zbyt wysokiej wydajności. Acer Aspire One 533 jest to ewidentnie ulepszona wersja poprzedniego modelu tego producenta, wyposażona w nowsze podzespoły i przyozdobiona większą ilością chromowanych elementów. Wyposażony został w najnowszy procesor Intel Atom N455 1,66 GHz lub Atom N475 1,83 GHz - w zależności od wersji. Jak wiemy układy te posiadają zintegrowany kontroler pamięci DDR3, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują napięcia 1,5V , co jest o 0,3V mniej niż w przypadku pamięci DDR2.
Komputer ten posiada standardową już 10,1-calową matrycę LCD o natywnej rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3150, 250 GB dysk twardy HDD oraz 1 GB pamięci RAM DDR3. Ponadto w netbooku Acera znajdziemy moduł 10/100 LAN, 802.11 b/g/n WiFi, opcjonalnie Bluetooth 3.0, a także standardową 6-komorową baterię, która pozwoli na maksymalnie 10 godzin pracy. Acer Aspire One 533 oficjalnie zaprezentowany zostanie dopiero w czerwcu, po prezentacji nowych procesorów Intela z kontrolerem pamięci DDR3. Musimy czekać cierpliwie, aż producent poda cenę tego urządzenia. Konkurencja już wcześniej przedstawiła swoje komputery z pamięcią DDR3.


Samsung N150

Następnym modelem wartym wspomnienia jest Samsung N150. Jest jednym z najpopularniejszych netbooków zarówno na światowym jak i polskim rynku. Komputer ten wraz z trzema innymi modelami tego producenta - Samsungiem N210, N220 i NB30 po raz pierwszy pojawił się na początku roku. Klawiatura zajmuje całą powierzchnię netbooka, co w oznacza, że poszczególne klawisze są wystarczająco duże, aby zapewnić komfortową pracę. Rozwiązanie to sprawdziło się w przypadku poprzednich modeli tego producenta, dlatego zdecydowano na zastosowanie takiej konstrukcji również i w tym netbooku. Podobnie jest z touchpadem. Został zgrabnie wkomponowany w obudowę tego modelu, jak na netbooka jest sporych rozmiarów, a dodatkowo posiada dwa przyciski zastępujące prawy i lewy przycisk myszki.
Netbook wyposażono w procesor Intel Atom N450, zainstalowano pamięć 1 GB, twardy dysk 160GB i na plus – system operacyjny Microsoft Windows 7 Starter PL. Jego cena wynosi 999zł.


Podobnie wyposażonych modeli jest więcej. Liczymy na opisy i opinie internautów.

Komentarze

Autor: Anonim (niezweryfikowany) czw., 12/08/2010 - 16:29

A jak z możliwością instalacji np. linuksa ? Bezproblemowo będzie chodzić ?

Autor: Anonim (niezweryfikowany) czw., 26/08/2010 - 15:54

Linuks ma mniejsze wymagania sprzętowe, więc będzie działać bez problemów.

Autor: Anonim (niezweryfikowany) ndz., 07/04/2013 - 11:12

Era netbooków niestety się już skończyła.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.