Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Urządzenia wielofunkcyjne Canon

Każdy w pewnym momencie musi dokonać zakupu nowej drukarki z różnych powodów. Chcemy przedstawić bliżej urządzenia wielofunkcyjne firmy Canon Pixma MP495. Porównamy je z urządzeniem o klasę wyżej tej samej firmy Pixma MG5250. Dlaczego urządzenie wielofunkcyjne, a nie sama drukarka ? Proszę się zastanowić, nawet kiedy posiadamy skaner to ustawienie jeszcze jednego przedmiotu na blacie, półce, itp. stanowi prawie zawsze problem. Stary skaner chowamy lub możemy obdarować nim  rodzinę lub bliskich znajomych. Jeżeli mamy skaner z funkcją foto to używany  jest zapewne kilka lub kilkanaście razy w roku. Łatwiej jest wyciągnąć ze schowka i po użyciu ponownie schować, niż ma zajmować bezcenne miejsce i to zazwyczaj na widoku.  Przeglądając ceny urządzeń wielofunkcyjnych przekonać się można, że nie odbiegają one od cen samych drukarek, których na rynku jest coraz mniej w ofercie.

Canon Pixma MP495Canon Pixma MP495 jest niewielkich gabarytów jak na skaner i drukarkę w jednym. Cena od 199zł. Zwróciliśmy uwagę, że jest to jedno z najtańszych urządzeń wielofunkcyjnych z WiFi na rynku.

Co oferuje powyższe urządzenie ?

Możliwość drukowania zdjęć z jakością typową dla punktu usług fotograficznych oraz wysoką jakość skanowania i kopiowania. Dzięki wbudowanemu interfejsowi Wi-Fi to niewielkie, stylowe urządzenie może służyć kilku użytkownikom w sieci domowej, co czyni z niego idealne rozwiązanie wielofunkcyjne.
Jakość wydruku - dzięki maleńkim kroplom atramentu o objętości 2 pl oraz maksymalnej rozdzielczości drukowania 4800 x 1200 dpi urządzenie PIXMA MP495 pozwala uzyskać szczegółowe odbitki o żywych kolorach. Szybkość wydruku wynosi 8,8 obr./min w trybie monochromatycznym lub 5,0 obr./min w trybie kolorowym. Wydruk zdjęcia bez obramowania w formacie 10 x 15 cm w jakości, typowej dla punktu usług fotograficznych, trwa zaledwie 41 sekund.
Łatwą obsługę - na rozpoczęcie pracy nie trzeba czekać. Dzięki technologii Quick Start urządzenie jest gotowe do pracy już po kilku sekundach od włączenia. Prostotę obsługi zapewnia konfigurowalny program Solution Menu EX firmy Canon. Jeżeli zapomnisz otworzyć tacę odbiorczą na wydruki, drukarka automatycznie zrobi to za Ciebie.
Full HD Movie Print - funkcja ta umożliwia uzyskanie doskonałych zdjęć ze wskazanych klatek filmu. Wystarczy odtworzyć nagrany film za pomocą oprogramowania Full HD Movie Print i zatrzymać w odpowiednim miejscu, aby uchwycić klatkę lub kilka klatek przeznaczonych do wydruku. Rozdzielczość druku wynosi 4800 x 1200 dpi  w kolorze, co pozwala na uzyskanie fotograficznej jakości drukowanych materiałów.
Rozdzielczość druku 4800 x 1200 dpi  w czerni zapewniającą bardzo wysoką jakość drukowanych dokumentów.
Skaner, który daje możliwość przenoszenia w prosty sposób dokumentów i zdjęć do pamięci komputera. Rozdzielczość 1200 x 2400 dpi.
Kopiarkę umożliwiającą szybkie wykonywanie kopii.WiFi umożliwiające bezprzewodowe podłączenie drukarki do komputera lub sieci informatycznej, dzięki czemu możliwe jest drukowanie dokumentów przez użytkowników podłączonych do sieci.

Plusy urządzenia :

 • stylistyka,
 • ergonomia,
 • przyzwoita jakość zdjęć,
 • wifi,
 • cena.

Minusy :

 • wysokie koszty druku w porównaniu z droższymi konstrukcjami,
 • słabe wyposażenie,
 • głośny skaner.

Przytoczmy także kilka opinii użytkowników * :

Hałas jaki wydaje to urządzenie jest nie do wytrzymania, podajnik kopiarki i skanu wyłacznie pojedynczy przez szybę urzadzenia. Może do zdjęc ma jakieś praktyczne funkcje, ale mnie chodziło o drukowanie. dżwięki jaki wydaje to urządzenie zniechęcają do robienia wydruków. Szybkość - znacznie wolniej w opcji szybki wydruk niż np. starsze "kombajny" hp. Jako drukarki, skanera czy fotokopiarki domowej nie polecam, o drukarce do zdjęc się nie wypowiem.
A i b. niewygodna instrukcja papierowa , klika jezyków na raz.
Plusy: design, łatwość instalacji
Minusy: kiepska konstrukcja, wolne drukowanie, zbyt głośno pracuje

Całkiem fajna drukarka. Jakość wydruku bardzo dobra, drukuje dość szybko. Jakość skanowanych dokumentów bardzo dobra, zostałem pozytywnie zaskoczony. Funkcja kopiarki bardzo łatwa w obsłudze - obsługa jednym kliknięciem przycisku. Jej wadą jest głośna praca. Miałem już do czynienia z konkurencyjnymi urządzeniami Hp - drukują trochę ciszej. Drugą wadą (a może dla niektórych zaletą?) jest obudowa drukarki. Jest zrobiona na czarny połysk, bardzo ładnie się prezentuje... do czasu - przez to bardzo pięknie i szybko widać zbierający się kurz. Wycieranie zbyt mokrą szmatką, zostawia ślady, natomiast zbyt suchą powoduje delikatne ryski, które widać pod światło gdy się mocno przyjrzymy. Drukarkę trzeba wycierać jakąś szmatką, która normalnie przeznaczona jest to czyszczenia np. okularów. Za tę cenę oczekiwałbym jakiegoś małego wyświetlacza, ale za to mamy niby wbudowane WI-Fi... Ogólnie polecam produkt.
WBUDOWANE WI-FI jest super sprawą. Jeżeli ma się router nie potrzeba żadnych kabli aby połączyć...
Plusy: design, dobra jakość skanowania, dobra jakość wydruku, dobre odwzorowanie kolorów, funkcjonalność, łatwość instalacji, łatwość używania, szybkie drukowanie
Minusy: kiepska ergonomia pracy, zbyt głośno pracuje
Odpowiedni sprzęt nawet dla kogoś kto kiepsko zna się na technice. Jeśli ja potrafię go obsługiwać , to potrafi każdy gorąco polecam :) Uważam że to dobry funkcjonalny i trafiony zakup .
Plusy: funkcjonalność, łatwość instalacji, łatwość używania, szybkie drukowanie
Minusy: drogie tusze
Poza niską wydajnością i nieekonomicznością drukarki, nie mogę powiedzieć nic złego na temat tego urządzenia. Jeśli ktoś planuje sporo drukować to raczej niekoniecznie polecam, zbiorniczki z atramentem są dość niewielkie i starczają na niezbyt dużą ilość stron wydruku (w przybliżeniu oszacowałbym tą ilość na ok 140 samych czarno białych stron. Jeśli natomiast chodzi o jakość wydruku, skanu czy ksera, to jest ona bardzo dobra, szybkość również jest nienaganna, design też jest dopracowany (no może pomijając fakt że widać na niej dość dokładnie kurz ze względu na materiał i kolor drukarki). Minimalną wadą może być dla co niektórych odrobinę głośna praca drukarki.Ogólnie jednak oceniam te urządzenie bardzo dobrze, szczerze polecam, niska cena, wifi, wysoka jakość, rewelacja.
Plusy: cena, design, dobra jakość skanowania, dobra jakość wydruku, dobre odwzorowanie kolorów, funkcjonalność, łatwość instalacji, szybkie drukowanie, szybkie skanowanie
Minusy: drogie tusze, duże zużycie atramentu, zbyt głośno pracuje

[ pagebreak ]

Canon Pixma MG5250Drugim urządzeniem jakie postanowiliśmy opisać jest Canon Pixma MG 5250 (cena od 349zł). Czym wyróżnia się przedstawiony model MG5250 od MP495 ?

 • rozdzielczość druku 9600 x 2400 dpi w kolorze, co pozwala na uzyskanie fotograficznej jakości drukowanych materiałów,
 • rozdzielczość druku 9600 x 2400 dpi w czerni zapewniającą jeszcze wyższą  jakość drukowanych dokumentów,
 • skaner, który daje możliwość przenoszenia w prosty sposób dokumentów i zdjęć do pamięci komputera w większej rozdzielczości (2400 x 4800 dpi) niż  poprzedni model, czytnik kart pamięci pozwalający na wydruk zdjęć i dokumentów (zapisanych w obsługiwanych formatach) bezpośrednio z karty, bez konieczności wykorzystywania komputera.

Plusy urządzenia :

 • umiarkowane koszty druku,
 • ergonomia,
 • intuicyjny interfejs,
 • dobra jakość zdjęć,
 • dwa osobne podajniki papieru,
 • dobry stosunek ceny do oferowanych możliwości,

Minusy :

 • mało precyzyjne koło na panelu sterującym.

Opinie użytkowników * :

Bardzo dobra drukarka. Doskonała jakość wydruku spełnia moje oczekiwania. Polecam.
Plusy: design, dobra jakość wydruku, dobre odwzorowanie kolorów, łatwość instalacji, łatwość używania, szybkie drukowanie
Minusy: droga w utrzymaniu
Drukarka jest funkcjonalna, możliwość kopiowania i drukowania bez włączania komputera, jakość wydruku bardzo dobra, taca na gotowe wydruki sama się otwiera po rozpoczęciu drukowania. Największy minus to duże zużycie atramentu!
Plusy: dobra jakość wydruku, dobre odwzorowanie kolorów
Minusy: droga w utrzymaniu, duże zużycie atramentu
Kupiona drukarka jest wyłącznie do użytku domowego i w zupełności mi wystarcza. Świetne drukuje i skanuje, żadnych problemów przy instalacji, działa bez zarzutów. Polecam
Plusy: dobra jakość wydruku, łatwość instalacji
Drukarka jest całkiem niezła z tym że przeznaczona jest bardziej do domu niż do biura. Jak chciałem wydrukować książke w najszybszym trybie i najmniej wyraźnym zepsuła mi się na 150 stronie głowica drukująca. Także zaznaczam że to drukarka do tego żeby raz na jakiś czas coś wydrukować niż drukować setki stron dziennie. Denerwujące jest to że tusze są drogie a pojemniki na nie małe i jest ich aż sześć więc za całkowitą wymiane tuszu zapłacimy minimum ok.90zl. Jak ktoś więcej drukuje to nie zdziwie się jak po roku na atrament wyda równowartość tej drukarki. Sieć bezprzewodowa jest niezła, ale skonfigurowanie jej jak się nie jest specem od tych spraw może chwilke zająć. Polecam ale dla domowego użytku.
Plusy: cena, design, dobra jakość wydruku, dobre odwzorowanie kolorów, łatwość instalacji, łatwość używania
Minusy: droga w utrzymaniu, duże zużycie atramentu

Przedstawiamy te dwa urządzenia ze względu na jedną ważną ich cechę  tzn. posiadanie WiFi. Pomiędzy przedstawionymi urządzeniami znajduje się Canon PIXMA MG 5150, niestety nie posiada WiFi. Pozostałe dane są prawie identyczne jak w modelu Pixma 5250. Cena kształtuje się od 279zł.

Co nam dodatkowo umożliwia WiFi ? Zazwyczaj posiadamy laptopa lub komputer stacjonarny albo jedno i drugie. Umożliwienie drukowania i skanowania bez łączących kabli pozwala na umieszczenie urządzenia w dowolnym miejscu w mieszkaniu oraz bezprzewodową pracę w domowej sieci jeśli takową posiadamy - to jest to. Do wszystkiego trzeba przywyknąć i wykorzystywać dobrodziejstwa współczesnej technologii. Dla minimalistów będzie to niepotrzebna fanaberia, a dla pozostałych ... sami się przekonajcie.

Warto wybrać naszym zdaniem:
Dla drukujących mało, od czasu do czasu, polecamy tani model MP495. Dla wymagających i drukujących dużo, a zwłaszcza fotografie, stanowczo polecamy drugą opcję czyli MG5250. Dla oszczędnych proponujemy wybrać inne urządzenie wielofunkcyjne o większej wydajności tuszu i bardziej ekonomiczne. Jednak nie jesteśmy przekonani o możliwości nabycia urządzenia o podobnych parametrach jak model MP495 za tak niską cenę.

* - przytoczone opinie użytkowników pochodzą ze strony www.euro.com.pl

Komentarze

Autor: Anonim (niezweryfikowany) pon., 10/10/2011 - 21:26

mam i nie narzekam.polecam :)

Autor: kj (niezweryfikowany) sob., 03/03/2012 - 00:59

Pomiędzy 5150 jest kilka różnic, ale akurat nie te, które wymienił autor, a przynajmniej czytnik kart (który jest w 5150). Oprócz tego różnią się mechanizmem (5250 jest szybsza) oraz 2x wyższą rozdzielczością skanera w 5250. O większych możliwościach wydruku foto (np z filmów hd) nie wspomnę. To co prawda "detale", ale widząc pobiezność opinii autora, obawiam się co do rzetelności całości materiału.

Autor: WartoWybrac sob., 03/03/2012 - 16:42

Faktycznie niedopatrzenie. Model 5150 posiada czytnik kart. W artykule  model ten został tylko wspomniany.

Główny nacisk natomiast postawiono na WiFi oraz wydajność tuszu w pozostałych opisanych urządzeniach wielofunkcyjnych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.