Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Kawa z ekspresu czy ekspres do kawy ?

Jaki ekspres do kawy warto wybrać ? To jest problem. Wybór faktycznie jest olbrzymi, a większość z nas ma blade pojęcie o tym. Czym, a raczej jakimi przesłankami kierujemy się przy wyborze ekspresu do kawy. Pomińmy związane z "wystaw się, a zastaw się" lub tym podobne. Może zaczniemy od początku tzn. do jakich celów ekspres jest nam potrzebny. Jeżeli przeznaczony jest do firmy lub małej gastronomii, to powinniśmy zakupić urządzenie zintegrowane z młynkiem, dozującym różne odmiany kawy. Wybór na pewno będzie uzależniony min. od wielkością funduszy jakie posiadamy na ten cel. Koszt zakupu takiego ekspresu kształtuje się od około 1500zł. do kilku tysięcy zł. Oprócz w/w ekspresów są coraz częściej oferowane odmiany w których używa się porcji kawy umieszczonej w hermetycznie zamkniętych pojemnikach lub saszetkach. Niestety wadą takiego wyboru jest związanie się kawą (wprawdzie w różnych odmianach) od jednego producenta. Oczywiście cena porcji takiej kawy też jest odpowiednio wyższa od porcji kawy z opakowania tradycyjnego.

W tym artykule zajmiemy się ekspresem ciśnieniowym przeznaczonym dla potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego. Jaki ekspres warto wybrać do domu mając na uwadze potrzebę wypicia filiżanki dobrze przyrządzonej i smakującej kawy. Co jeszcze jest niezbędne oprócz ekspresu do uzyskania tego efektu? Odpowiadamy, prawidłowo zmielona kawa, dobrze wypalona oraz dobra woda. Niektórzy używają wody mineralnej. Pamiętajmy, że woda mineralna posiada bogaty skład związków mineralnych, które powodują nadmierne wytrącanie się kamienia, szkodząc ekspresowi i skracając drastycznie jego żywotność. Wytrącony kamień powoduje zły przepływ wody, jej przegrzanie w trakcie procesu parzenia. Wiąże się to niestety z utratą walorów smakowych i aromatycznych przygotowanego napoju. Nie wszyscy regularnie spożywający kawę wiedzą jak prawidłowo należy ją przygotować. Do tego min. celu służy właśnie ekspres ciśnieniowy i sukcesywnie nabyte umiejętności. To urządzenie prawidłowo eksploatowane, czyszczone i konserwowane, pozwoli przez długi okres czasu cieszyć się waloramiczarnego napoju. W wielu wypowiedziach znawców kawy oraz w przeprowadzonych testach ekspresy ciśnieniowe z tzw. dolnej półki zajmują czołowe lokaty. Więc nie sugerujmy się ceną. Ekspresy po kilka tysięcy wcale nie parzą kawy lepiej niż te za ca. 300zł. Nie ulega wątpliwości natomiast, że posiadają liczne funkcje, są atrakcyjne wizualnie, ale też zajmują dużo miejsca w kuchni. Pamiętajmy jednak o ich kosztach eksploatacji tj. konserwacji, naprawach itp. Prawdziwy smakosz i znawca kawy sam przygotowuje napój według swoich umiejętności oraz ciągle doskonali swój kunszt w tej dziedzinie.

Ekspres do kawy Zelmer

Można na temat ekspresów pisać i pisać. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Wielu ludzi chce posiadać ekspres na różnego rodzaje kawę i nie męczyć się jej przygotowaniem. Po wstępie, który tak naprawdę przybliżył nam proces parzenia, przystąpmy do omówienia ekspresu na potrzeby domowe. Cechą wyróżniającą taki ekspres jest tzw. kolba w której jest miejsce na sitko oraz parzoną kawę. Drugą cechą jest obecność pompy wodnej, która przepuszcza podgrzaną wodę pod ciśnieniem około 15 bar. Wszystkie posiadają dyszę lub zbiornik do podgrzania i spienienia mleka lub śmietanki. Niektóre modele posiadają dodatkowo możliwość regulacji ilości zaparzonej kawy, podniesienia temperatury wody lub inne funkcje. Nie wspomnieliśmy o ważnym elemencie w procesie przygotowania kawy do parzenia czyli potrzebie posiadania młynka do kawy, najlepiej żarnowego z możliwością regulacji średnicy mielonych ziaren. Oczywiście można obejść się bez niego kiedy będziemy kupowali kawę mieloną przez producenta lub w sklepie.

W obecnym okresie zbliżających się świąt ekspres do kawy może być świetnym prezentem dla bliskich, którzy jeszcze jego nie posiadają. Jak wcześniej wspomnieliśmy na temat ekspresów można pisać i pisać zwłaszcza, że na rynku jest dostępnych bardzo dużo modeli i odmian. Wszelkich zainteresowanych tą tematyką prosimy o komentarze lub zapytania, na które będziemy starali się odpowiedzieć lub przygotować artykuł.

Komentarze

Autor: moniA (niezweryfikowany) ndz., 07/04/2013 - 11:08

Picie kawy dla nietórych to jednak już rytuał ...

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.