Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Platforma wibracyjna do masażu i fitness

Platforma wibracyjna

Moda, moda, moda ?

Była moda na pracę na platformach wiertniczych, teraz pora na pracę dla nas wykonywaną przez platformę wibracyjną. Nic nie robisz, a tak jakbyś wyciskał siódme poty na siłowni lub w klubie fitness. Trochę historii o  powstaniu platformy wibracyjnej do ćwiczeń. Pod koniec lat 50 przeprowadzono pierwsze badania, w których stwierdzono pozytywny wpływ na organizm jednego z typu wibracji. Efekty tych badań wykorzystano przy budowie pierwszej maszyny wibrującej. Doktor Bosco był pierwszym konstruktorem platform wibracyjnych. W latach 60-tych ubiegłego wieku platformę wibracyjną na swojej stacji kosmicznej zainstalował ZSRR. Dzięki urządzeniu kosmonauci radzieccy mogli przebywać na orbicie ziemskiej prawie trzy razy dłużej od astronautów USA.
Rozróżniamy trzy rodzaje platform wibracyjnych : poziomą, pionową i mieszaną.

Ciekawostka: Jak wiemy mruczący kot demonstruje swoje dobre samopoczucie. Wytwarzane podczas mruczenia wibracje aktywnie pomagają stymulować cyrkulację krwi, podgrzewają mięśnie i wspomagają odbudowę organizmu. To jest właśnie wibromasaż wynaleziony przez naturę.

Platforma wibracyjna

Jakie efekty w organiźmie są skutkiem odpowiedniego używania platformy wibracyjnej ?
Zmniejszenie tkanki tłuszczowej - regularne ćwiczenia na platformie redukują tkankę tłuszczową i obniżają poziom cholesterolu. Osoba wykorzystująca trening wibracyjny pozbywa się podskórnej i wewnętrznej tkanki tłuszczowej, szczególnie z takich miejsc jak brzuch, uda, pośladki i ramiona. Wibracje bardzo skutecznie i intensywnie rozbijają tkankę tłuszczową. Należy pamiętać przy tym o stosowaniu odpowiedniej diety.
Mięśnie - wibracje stymulują i angażują do pracy wszystkie partie mięśni, modelując sylwetkę, wzmacniając ciało. A wszystko to przy minimalnym wysiłku. Podczas treningu na platformie wykorzystywane jest ok 40-50% włókien mięśniowych, a aktywuje się ich 95-97%. Dzieje się tak dzięki wibracjom, które mechanicznie pobudzają odruchy bezwarunkowe (niezależne od naszej woli). Kurcząc się mięśnie zmieniają napięcie, pracują, zwiększają swoją siłę i wytrzymałość.
Stawy, więzadła, ścięgna - trening wibracyjny wpływa na zwiększenie elastyczności, giętkości i wytrzymałości naszych stawów,ścięgien i więzadeł, które stają się bardziej odporne na przeciążenia występujące w życiu codziennym. Lepiej ukrwiona jest chrząstka stawowa, zwiększa się krążenie płynu stawowego.
Kości - poprzez trening wibracyjny zwiększają swoją gęstość kości, jest to skuteczne w walce z osteoporozą. Dochodzi do odbudowy i regeneracji tkanki kostnej.
Skóra - masaż wibracyjny dba o skórę, zapewniając piękny i zdrowy jej wygląd. Wibracje niszczą tkankę tłuszczową, zwiększają elastyczność tkanek mięśniowych, skutecznie zwalczają cellulit. Stymulują wytwarzanie włókien kolagenu i elastyny powodując wzmocnienie tkanki łącznej.  Skóra odzyskuje i zachowuje jędrność oraz sprężystość. Redukcja tłuszczu, usprawnione krążenie krwi i limfy niweluje i zapobiega ponownemu powstawaniu cellulitu.
Limfa oraz krew - innym efektem masażu wibracyjnego jest przyśpieszone krążenie krwi powodując szybkie wydalanie toksyn z organizmu, lepsze dotlenienie i odżywienie komórek.
Włókna nerwowe oraz gospodarka hormonalna - trening na urządzeniu pobudza wszystkie receptory oraz włókna nerwowe poprawiając  przewodnictwo impulsów elektrycznych. Wibracje ciała stają się korzystne  dla organizmu przy takich chorobach jak : stwardnienie rozsiane (SM), choroba Parkinsona czy z niedowłady połowicze. Trening wibracyjny uaktywnia wydzielanie min. hormonu wzrostu (GH), testosteronu, hormonu "szczęścia". Zdecydowanie poprawia się samopoczucie, po treningu czujemy się zrelaksowani i wypoczęci.
Zmniejszenie bólu - z powodu polepszenia krążenia krwi i dodatkowej stymulacji nerwów zmniejsza się odczucie bólu. Intensywna praca mięśni i ścięgien  zmniejsza ich napięcie i poprawia elastyczność. Podczas programu masażu mięśnie pracują jak pompa tłocząc krew nawet do najmniejszych żył do 50 razy na sekundę. Komórki lepiej dotlenione i odżywione szybko się regenerują.

Przeciwwskazania bezwzględne używania platform wibracyjnych to :

 • ciąża, poród, karmienie piersią,
 • choroby zakaźne,
 • choroby zapalne,
 • świeże rany pooperacyjne,
 • zakrzepowe zapalenia żył,
 • choroba wieńcowa, by-passy,
 • dyskopatia,
 • przepuklina,
 • wzczepiony rozrusznik serca,
 • metalowe zespolenia (śruby, płytki),
 • wewnętrzne metalowe i syntetyczne zespolenia kości i implanty,
 • endoprotezy stawów i implanty kręgosłupa,
 • nowotwory z przerzutami do układu kostno-mięśniowego,
 • dzieci poniżej 8 roku życia,
 • kamienie nerkowe, żółciowe.

Przykładami przeciwwskazań względnych są :

 • padaczka,
 • arytmie i inne choroby serca,
 • nowotwory do 5 lat od wyleczenia (wyłączając nowotwory z przerzutami do układu kostno-mięśniowego,
 • choroba Parkinsona,
 • spondyloza bez niestabilności.

Nie zaleca się użytkowania platformy przez osoby poniżej 16 roku życia.

Platforma wibracyjna

Przy wyborze platformy wibracyjnej należy uwzględnić, że nie wszystkie są jednakowe. Na rynku istnieją głównie dwa rodzaje urządzeń o wibracji : pionowej i poziomej. Jako pierwsze pojawiły się platformy wibracyjne pionowe, skonstruowane na podstawie badań przeprowadzonych w ramach rosyjskiego programu kosmicznego w celu uzyskania jak najlepszego przystosowania organizmu człowieka do długotrwałego przebywania kosmonautów w warunkach nieważkości. Ruch powodowany przez te wibracje polega na przenoszeniu drgań z góry na dół w różnych częstotliwościach zgodnie z wybranym programem. Późniejsze badania wykazały, że tego rodzaju wibracje należy używać ostrożnie, gdyż wysokie lub niższe częstotliwości rozprowadzają szkodliwy rezonans w ludzkim ciele.  Ruch pionowy nie jest naturalny dla organizmu i konieczne jest odpowiednie regulowanie częstotliwości drgań. Zostało udowodnione, że wibracje poziome są o wiele bardziej korzystne i bezpieczniejsze od tych, które oferują platformy wibracyjne pionowe.

Nie należy mylić wibracji mechanicznych wytwarzanych przez platformy wibracyjne z ćwiczeniami biernymi, gdyż ich cele i technologia są całkowicie odmienne. Platformy wibracyjne oprócz użyteczności w wielu terapiach w specjalnych ośrodkach, są także przeznaczone do użytku domowego. Idealne dla osób, którym tryb życia uniemożliwia uprawianie sportu. 10 minut ćwiczeń na platformie wibracyjnej równa się 1 godzinie ćwiczeń na siłowni. Mechanizm urządzenia generuje kilka tysięcy wibracji na minutę, dzięki czemu uaktywniają się i wzmacniają mięśnie całego ciała. Wpływ odpowiednio dobranych drgań mechanicznych jest niezwykle korzystny na organizm. Mięśnie w szybkim tempie ulegają odruchom skurczowym i zmuszają  organizm do wykorzystania od 95% do 97% włókien mięśniowych. Zwiększa się również ich wydolność dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod treningowych, które angażują tylko 40% włókien mięśniowych. Oznacza to możliwość stymulacji mięśni, których ćwiczenie jest zazwyczaj bardzo trudne. Jest to idealny trening dla osób z problemami zdrowotnymi, w rehabilitacji pacjentów, a zwłaszcza dla wszystkich, którzy chcą schudnąć, wymodelować sylwetkę i pozbyć się cellulitu. To bardzo proste w obsłudze urządzenie z szerokim wyborem programów i czysta przyjemność dla ciała oraz duszy.

Według badań przeprowadzonych w Holandii platformy wibracyjne skutecznie pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej. Naukowcy z belgijskiego Uniwersytetu Amberes stwierdzili, że osoby, które regularnie używały platformy wibracyjnej w połączeniu z dietą, najszybciej gubiły zbędne kilogramy i po zakończeniu diety nie przybierały na wadze.

Należy pamiętać o stosowaniu wibromasażu na platformie zgodnie z instrukcją, wskazanymi ćwiczeniami oraz w odpowiednim przedziale czasowym. W przypadku dolegliwości lub zmian chorobowych w których nie jesteśmy pewni możliwości stosowania wibromasażu, zalecany jest kontakt z lekarzem.

Komentarze

Autor: boniek (niezweryfikowany) czw., 12/07/2012 - 20:29

Pozioma czy pionowa ?

Autor: Kościanin (niezweryfikowany) czw., 12/07/2012 - 23:10

Zależy jak będziesz używał i do jakich celów. Przy pionowej niektóre pożądane efekty uzyskamy szybciej. Pozioma jak podano w artykule jest ogólnie bezpieczniejsza dla organizmu. Ja mam poziomą.
Chciałem kupić pionową ale dostałem okazyjnie model z wibracją poziomą.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.