Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Testy modeli pralek

W międzynarodowym teście badaniom w laboratorium poddano 17 modeli pralek takich firm jak: AEG-Electrolux, Amica, Ardo, Bosch, Candy, Gorenje, Hoover, Indesit, Miele, Panasonic, Siemens, Whirlpool (dane z 2010r.). Każda z pralek została wystawiona przez ekspertów na ciężką próbę. Urządzenia dokładnie sprawdzano pod względem wielu kryteriów, w tym jakości prania, płukania, wirowania, łatwości obsługi czy hałasu. Dzięki takiemu testowi wykryto wiele słabych punktów pralek, które konsumenci zauważyliby dopiero w domu po kilkuletnim intensywnym eksploatowaniu.

Wśród najwyżej ocenionych pralek, oprócz drogich modeli, znalazło się kilka w  korzystnej cenie. Okazało się też, że jedna z najdroższych pralek została oceniona jako mierna. Wiadomo, że kwota jaką konsumenci muszą wydać na pralkę w momencie jej zakupu to dopiero początek kosztów, które będą z nią związane. Dlatego również sprawdzono w teście pralki w kierunku oszczędności wody i prądu. Najlepszy okazał się badany model pralki Miele. Najniżej oceniona została  testowana pralka Amica.

 

Pralki Miele to klasa wzorcowa, sama dla siebie. Jakość wyrobów na najwyższym poziomie. Oprogramowanie uaktualnia się komputerowo do najnowszego. Niezawodna elektronika. Niestety części są drogie ale ze względu na jakość wykonania i trwałość wyrobu zagwarantowany mamy długi okres bezawaryjnej eksploatacji.

 

Wysoką jakość reprezentują pralki takich firm jak: AEG, Bosch, Siemens, Electrolux. Wymienione marki mają wysoką jakość i żadne pozostałe marki nie mogą je przebić jakością i trwałością wykonania. Jakimi cechami charakteryzują się poszczególne z w/w marek. Zacznijmy w kolejności.


AEG - trwałość i zabezpieczenie przed zalaniem wodą są na wysokim poziomie.

Bosch - dobra elektronika, więc kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie ma sens; minus to cena części zamiennych, na przykład za wymianę modułu sterującego  musielibyśmy zapłacić około 600 zł (dla porównania programator elektroniczny do pralek Ariston i Indesit kosztuje ok. 350 zł, a moduł do Mastercook - ok. 175 zł).

Siemens - solidna niemiecka marka  w testach  plasowała się o miejsce wyżej niż Bosch; dość dobra elektronika, kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie ma sens lecz części zamienne są drogie tak jak wyżej u konkurencji.

Electrolux - dość dobra elektronika, dlatego kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie  jest uzasadnione.

 

Półka niższa (średnia). W pralkach  Ariston, Indesit i Gorenje nie płaci się za markę, a za  wszystkie dodatki, które są przydatne. We włoskich produktach gorsza jest elektronika, więc lepiej kupować modele z jak najmniejszą jej ilością.

 

Ariston -  to najwyższa klasa spośród produktów włoskich.

Indesit - również wysoka jakość,  części zamienne są znacznie tańsze niż w przypadku produktów z wyższej półki (czasem nawet tańsze niż polskich produktów), a przy tym nie są gorsze.

Gorenje - bardzo dobra marka słoweńska  ale jakość ma tak dobrą jak znane z tego produkty niemieckie. Nowa generacja pralek to urządzenia, które pod wieloma względami wyprzedzają konkurencję (2000 obr./min., sterowanie sensorowe, pełna elektronika). Trafne byłoby określenie " średnia półka albo już wyższa ''.

LG - Niemcy są wprawdzie lepsi w sprzęcie AGD, ale ta koreańska marka ma za to bardzo dobrą jakość technologiczną wykorzystaną we wnętrzu pralek (porównywalną z Siemensem). Ciekawą innowacją jest napęd - silnik przekazuje obroty bezpośrednio do bębna,  co przyczynia się do redukcji wibracji oraz eliminuje źródło najczęstszych usterek (urwanie paska klinowego).

 

Półka najniższa.

 

Amica - produkowane modele, są lepszej klasy, niż dawniejsze. Obecnie  pralki te należą do grupy najmniej awaryjnych urządzeń.

Ardo - w jednym z marketów,  pralki te są konsumentom odradzane ze względu na ich awaryjność.

Candy - niższa półka, jeśli chodzi o włoskie marki, choć teraz już mniej awaryjne niż kiedyś. Testy pokazują, że pralki mają kilka słabych punktów (m.in. w
testach zabezpieczenia przed zalaniem wodą oceniono w badanych modelach niedostatecznie).

Mastercook - firma jest bardzo dobra, ale w produkcji kuchni i okapów, jeśli chodzi o pralki i zmywarki, to niestety nie są dobrej jakości.

Whirlpool - ich technologia poszła w dół, kiedyś była to jedna z  najlepszych marek. Niestety testowany model z czasem pracował coraz głośniej
i z coraz większymi wibracjami. Wśród modeli droższych można znaleźć coś lepszego.

Zanussi - niższa półka niż Electrolux (który jest dystrybutorem Zanussi), taki sprzęt najtańszy, promocyjny, którego się dużo sprzedaje. W teście w  badanym modelu zawiodła trwałość - oceniona niedostatecznie.

 

Porada: Jeśli wahamy się -  wybrać model pralki z elektronicznym wyświetlaczem, czy bez, zdecydujmy się na tę druga opcję. Po pierwsze zapłacimy mniej, a po drugie jak coś się  ma popsuć w pralce, to będzie  pewnie akurat wyświetlacz. Natomiast programowanie elektroniczne jest lepsze niż mechaniczne.
Bardzo istotne przy wyborze pralki jest sprawdzenie, jaki jest koszt części zamiennych. Składa się na niego: cena części, serwisu i dojazdu. Może się okazać, że naprawa przekracza nawet cenę nowej pralki. Wprawdzie producenci zapewniają, że ich pralki się nie psują, to jednak statystyki pokazują, że około 10-20% ulegnie awarii krótko po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

 

Oczywiście każdy z konsumentów ma swoje doświadczenia z pralkami i pewną wiedzę. Dodajmy np. o niebadanej w powyżej opisanym teście, pralce Samsung WF8724 z linii Diamond. Uzyskała rewelacyjne wyniki w badaniu wykonanym przez prestiżową niemiecką organizację konsumencką StiWa, specjalizującą się w przeprowadzaniu testów. Jej inspektorzy sprawdzali nie tylko właściwości piorące 11 urządzeń różnych producentów, ale też łatwość ich obsługi, wykonanie, bezpieczeństwo, ekonomiczność i wytrzymałość. W Polsce model z linii Diamond o wyróżnionych parametrach to Samsung WF8804DPA.

Badania udowodniły, że pralka WF8724 firmy Samsung pracuje niezawodnie przez co najmniej 10 lat. W jaki sposób sprawdzano wytrzymałość testowanych urządzeń? Każde z nich pracowało aż 1840 razy, co odpowiada 3,5 praniom tygodniowo przez 10 lat. Model WF8724 przeszedł ten test bez szwanku. Dzięki temu pralka Samsung znalazła się w gronie pięciu najbardziej wytrzymałych. Nawet po dekadzie użytkowania system Aqua Stop skutecznie zabezpiecza przed zalaniem, co - jak wykazały badania - nie jest niestety standardem we wszystkich pralkach. Niektóre sprzęty okazywały się nieszczelne już po 5 latach.

Po podsumowaniu wyników wszystkich szczegółowych analiz, pralka firmy Samsung otrzymała ocenę „dobrą”, co było najwyższym wynikiem wystawionym w teście StiWa. To nie jedyny sukces pralek Samsung. Model WF8702RSS o pojemności 8 kg został wyróżniony przez popularny brytyjski magazyn konsumentów „Which?”. Te laury pokazują, że Samsung produkuje sprzęt AGD na najwyższym światowym poziomie.


Jaki wniosek po przeczytaniu tego tekstu można wysnuć. Przy tak olbrzymiej ilości producentów i modeli pralek, zakupienie odpowiedniego egzemplarza, który będzie spełniał nasze oczekiwania wymaga nie lada wysiłku umysłowego jak i poświęcenia trochę cennego czasu. W przeciwnym wypadku czy będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu? Będzie niestety decydował przysłowiowy łut szczęścia.

Komentarze

Autor: Anonim (niezweryfikowany) śr., 27/04/2011 - 20:32

Ja posiadam pralkę Ardo. Była to najtańsza pralka w sklepie. Nie narzekam jest duża ,mogę prać w niej nawet kołdry i narzuty.Nie mam z nią żadnych problemów.

Autor: Anonim (niezweryfikowany) śr., 31/08/2011 - 06:51

Strona tendencyjna... autorzy nie mają pojęcia o tym co piszą..wiem bo pracowałem w 2 konkurujących można poaiedzieć firmach..włoskiej i niemieckiej...

Informacje tu zawarte to tragedia..jak wiekszość większość udzielanych kupującym...nikt tu nie wspomina że marka Xi i marka Y to ten sam produkt inny jedynie wygląd..o reszcie nie wspone...

Autor: WartoWybrac czw., 06/10/2011 - 12:40

Wystarczy, że pralka jest z innej firmy i już jej właściwości przez dodanie lub odjęcie kilku elementów powoduje,że produkt będzie się różnił

nawet w eksploatacji. Przyklad pierwszy z brzegu. Citroen C1 jest w trzech wersjach, ale pod innymi firmami takimi jak Peugeot oraz Toyota.

Pisanie o tych samych korzeniach czasami jest złudne. Mało ludzi się orientuje, że jednym z najważniejszych elementów samochodu osobowego

jest płyta podłogowa. W przypadku np. firmy  Volkswagen, na jednej odmianie płyty podłogowej montowanych jest kilka modeli. Przykład

to golf. min na takiej samej płycie montowana jest Skoda Oktawia, Seat Leon i jeszcze parę  innych modeli, nie mówiąc o sercu samochodu czyli silniku.

Czy w zwiazku z tym, modele oparte na tych samych podzespołach nie różnią się jakością i innymi elementami ?

Wystarczy ten sam model okreslonego wyrobu produkować w kilku zakladach w różnych państwach i juz występują poważne różnice min. w jakości

wykonania,itd.

 

Autor: INDESIT_ARISTON (niezweryfikowany) śr., 16/05/2012 - 21:14

Zdecydowanie polecam wybór INDESIT albo ARISTON ( obie marki są produkowane przez INDESIT Campany). Nie tylko dobra jakość, ale też gwarancja 5 lat na te produkty.

Autor: Stann (niezweryfikowany) pon., 15/10/2012 - 11:57

Pralka firmy Ariston/górny wkład/po upływie 2-letniej gwaraccji,zepsuła się/wyciek wody/Serwis Indesit ocenił że koszt naprawy to 850-1000 zł.przyczym gwarancja na zamontowane nowe czę sci/fartuch kosza,moduł sterujący,i blokada/tylko 3 miesiące.Odradzam kupowanie pralki wymienionej marki.

Autor: Anonim (niezweryfikowany) pon., 05/11/2012 - 15:04

Liczyłem że pralka firmy indesit popracuje bezawaryjnie powyżej 5 lat niestety pewnego dnia nawaliła nie daje żadnych oznak życia w dodatku rdzewieje dość mocno nie polecam

Autor: kielo (niezweryfikowany) śr., 07/11/2012 - 22:51

Autorze WartoWybrac niestety motoryzacja nie jest dobrym przykładem w przypadku tego tematu i mimo całego szacunku dla Autora muszę przyznać rację poprzednikowi... Czy wystarczy jak napiszę że kupując pralkę firmy Bosch kupuje się sprzęt Fagora tylko z inną obudową, naklejką i wyższą ceną...

Autor: kielo (niezweryfikowany) śr., 07/11/2012 - 22:54

Fagor czyli na rynek polski Mastercook

Autor: Anonim (niezweryfikowany) czw., 08/11/2012 - 09:38

Czy oprócz obudowy w pralkach Bosch są zmienione inne części składowe jak np. elektronika lub podobne ?

Autor: WartoWybrac czw., 08/11/2012 - 10:27

Dziekujemy za wszelkie uwagi. Mamy pytanie w imieniu internautów do "kielo". Brzmi ono podobnie jak powyżej. Czy oprócz obudowy są zamienione inne części. Czy produkcja pralek Bosch odbywa się całymi seriami lub wyrywkowo oraz czy warunki i przyjęte normy technologiczne są inne od panujących przy produkcji pralek Fagor ?

Strony

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.