Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Testy modeli pralek

W międzynarodowym teście badaniom w laboratorium poddano 17 modeli pralek takich firm jak: AEG-Electrolux, Amica, Ardo, Bosch, Candy, Gorenje, Hoover, Indesit, Miele, Panasonic, Siemens, Whirlpool (dane z 2010r.). Każda z pralek została wystawiona przez ekspertów na ciężką próbę. Urządzenia dokładnie sprawdzano pod względem wielu kryteriów, w tym jakości prania, płukania, wirowania, łatwości obsługi czy hałasu. Dzięki takiemu testowi wykryto wiele słabych punktów pralek, które konsumenci zauważyliby dopiero w domu po kilkuletnim intensywnym eksploatowaniu.

Wśród najwyżej ocenionych pralek, oprócz drogich modeli, znalazło się kilka w  korzystnej cenie. Okazało się też, że jedna z najdroższych pralek została oceniona jako mierna. Wiadomo, że kwota jaką konsumenci muszą wydać na pralkę w momencie jej zakupu to dopiero początek kosztów, które będą z nią związane. Dlatego również sprawdzono w teście pralki w kierunku oszczędności wody i prądu. Najlepszy okazał się badany model pralki Miele. Najniżej oceniona została  testowana pralka Amica.

 

Pralki Miele to klasa wzorcowa, sama dla siebie. Jakość wyrobów na najwyższym poziomie. Oprogramowanie uaktualnia się komputerowo do najnowszego. Niezawodna elektronika. Niestety części są drogie ale ze względu na jakość wykonania i trwałość wyrobu zagwarantowany mamy długi okres bezawaryjnej eksploatacji.

 

Wysoką jakość reprezentują pralki takich firm jak: AEG, Bosch, Siemens, Electrolux. Wymienione marki mają wysoką jakość i żadne pozostałe marki nie mogą je przebić jakością i trwałością wykonania. Jakimi cechami charakteryzują się poszczególne z w/w marek. Zacznijmy w kolejności.


AEG - trwałość i zabezpieczenie przed zalaniem wodą są na wysokim poziomie.

Bosch - dobra elektronika, więc kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie ma sens; minus to cena części zamiennych, na przykład za wymianę modułu sterującego  musielibyśmy zapłacić około 600 zł (dla porównania programator elektroniczny do pralek Ariston i Indesit kosztuje ok. 350 zł, a moduł do Mastercook - ok. 175 zł).

Siemens - solidna niemiecka marka  w testach  plasowała się o miejsce wyżej niż Bosch; dość dobra elektronika, kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie ma sens lecz części zamienne są drogie tak jak wyżej u konkurencji.

Electrolux - dość dobra elektronika, dlatego kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie  jest uzasadnione.

 

Półka niższa (średnia). W pralkach  Ariston, Indesit i Gorenje nie płaci się za markę, a za  wszystkie dodatki, które są przydatne. We włoskich produktach gorsza jest elektronika, więc lepiej kupować modele z jak najmniejszą jej ilością.

 

Ariston -  to najwyższa klasa spośród produktów włoskich.

Indesit - również wysoka jakość,  części zamienne są znacznie tańsze niż w przypadku produktów z wyższej półki (czasem nawet tańsze niż polskich produktów), a przy tym nie są gorsze.

Gorenje - bardzo dobra marka słoweńska  ale jakość ma tak dobrą jak znane z tego produkty niemieckie. Nowa generacja pralek to urządzenia, które pod wieloma względami wyprzedzają konkurencję (2000 obr./min., sterowanie sensorowe, pełna elektronika). Trafne byłoby określenie " średnia półka albo już wyższa ''.

LG - Niemcy są wprawdzie lepsi w sprzęcie AGD, ale ta koreańska marka ma za to bardzo dobrą jakość technologiczną wykorzystaną we wnętrzu pralek (porównywalną z Siemensem). Ciekawą innowacją jest napęd - silnik przekazuje obroty bezpośrednio do bębna,  co przyczynia się do redukcji wibracji oraz eliminuje źródło najczęstszych usterek (urwanie paska klinowego).

 

Półka najniższa.

 

Amica - produkowane modele, są lepszej klasy, niż dawniejsze. Obecnie  pralki te należą do grupy najmniej awaryjnych urządzeń.

Ardo - w jednym z marketów,  pralki te są konsumentom odradzane ze względu na ich awaryjność.

Candy - niższa półka, jeśli chodzi o włoskie marki, choć teraz już mniej awaryjne niż kiedyś. Testy pokazują, że pralki mają kilka słabych punktów (m.in. w
testach zabezpieczenia przed zalaniem wodą oceniono w badanych modelach niedostatecznie).

Mastercook - firma jest bardzo dobra, ale w produkcji kuchni i okapów, jeśli chodzi o pralki i zmywarki, to niestety nie są dobrej jakości.

Whirlpool - ich technologia poszła w dół, kiedyś była to jedna z  najlepszych marek. Niestety testowany model z czasem pracował coraz głośniej
i z coraz większymi wibracjami. Wśród modeli droższych można znaleźć coś lepszego.

Zanussi - niższa półka niż Electrolux (który jest dystrybutorem Zanussi), taki sprzęt najtańszy, promocyjny, którego się dużo sprzedaje. W teście w  badanym modelu zawiodła trwałość - oceniona niedostatecznie.

 

Porada: Jeśli wahamy się -  wybrać model pralki z elektronicznym wyświetlaczem, czy bez, zdecydujmy się na tę druga opcję. Po pierwsze zapłacimy mniej, a po drugie jak coś się  ma popsuć w pralce, to będzie  pewnie akurat wyświetlacz. Natomiast programowanie elektroniczne jest lepsze niż mechaniczne.
Bardzo istotne przy wyborze pralki jest sprawdzenie, jaki jest koszt części zamiennych. Składa się na niego: cena części, serwisu i dojazdu. Może się okazać, że naprawa przekracza nawet cenę nowej pralki. Wprawdzie producenci zapewniają, że ich pralki się nie psują, to jednak statystyki pokazują, że około 10-20% ulegnie awarii krótko po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

 

Oczywiście każdy z konsumentów ma swoje doświadczenia z pralkami i pewną wiedzę. Dodajmy np. o niebadanej w powyżej opisanym teście, pralce Samsung WF8724 z linii Diamond. Uzyskała rewelacyjne wyniki w badaniu wykonanym przez prestiżową niemiecką organizację konsumencką StiWa, specjalizującą się w przeprowadzaniu testów. Jej inspektorzy sprawdzali nie tylko właściwości piorące 11 urządzeń różnych producentów, ale też łatwość ich obsługi, wykonanie, bezpieczeństwo, ekonomiczność i wytrzymałość. W Polsce model z linii Diamond o wyróżnionych parametrach to Samsung WF8804DPA.

Badania udowodniły, że pralka WF8724 firmy Samsung pracuje niezawodnie przez co najmniej 10 lat. W jaki sposób sprawdzano wytrzymałość testowanych urządzeń? Każde z nich pracowało aż 1840 razy, co odpowiada 3,5 praniom tygodniowo przez 10 lat. Model WF8724 przeszedł ten test bez szwanku. Dzięki temu pralka Samsung znalazła się w gronie pięciu najbardziej wytrzymałych. Nawet po dekadzie użytkowania system Aqua Stop skutecznie zabezpiecza przed zalaniem, co - jak wykazały badania - nie jest niestety standardem we wszystkich pralkach. Niektóre sprzęty okazywały się nieszczelne już po 5 latach.

Po podsumowaniu wyników wszystkich szczegółowych analiz, pralka firmy Samsung otrzymała ocenę „dobrą”, co było najwyższym wynikiem wystawionym w teście StiWa. To nie jedyny sukces pralek Samsung. Model WF8702RSS o pojemności 8 kg został wyróżniony przez popularny brytyjski magazyn konsumentów „Which?”. Te laury pokazują, że Samsung produkuje sprzęt AGD na najwyższym światowym poziomie.


Jaki wniosek po przeczytaniu tego tekstu można wysnuć. Przy tak olbrzymiej ilości producentów i modeli pralek, zakupienie odpowiedniego egzemplarza, który będzie spełniał nasze oczekiwania wymaga nie lada wysiłku umysłowego jak i poświęcenia trochę cennego czasu. W przeciwnym wypadku czy będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu? Będzie niestety decydował przysłowiowy łut szczęścia.

Komentarze

Autor: jam (niezweryfikowany) sob., 21/11/2015 - 21:18

i co dziś kupić? w 2004r kupiłem electroluxa ewf1230 i do dziś (11.2015) wymagała jedynie czyszczenia i wymiany szczotek w silniku... elektronika oszalała i pranie przerywa w połowie. Myślałem że to takie zabezpieczenie aby za dużo nie uprała i trzeba było kupić nową a tu proszę, okazuje się że jestem szczęściarzem bo pralka nie padła dzień po gwarancji. Bęben, silnik, pasek, wszystkie graty zakurzone ale poza tym nie noszą śladów zużycia...
i co dziś kupić?

Autor: Maddzia (niezweryfikowany) ndz., 22/11/2015 - 08:32

U nas po ostatnie zmianie zagościła Amica z serii Navigator, już działa jakiś czas ale na plus fakt, że była najlepiej wyposażoną pralką w tej cenie jak szukaliśmy. Do tego działa cicho i ma sporo dobrych funkcji jak pranie nocne itd. Prostota obsługi też na spory plus.

Autor: miastowy (niezweryfikowany) śr., 06/01/2016 - 11:36

Od 8 lat używamy bezawaryjnie Candy CTY 1246 / ład. od góry/ ok. trzy prania/tydz., od początku używania zmniejszyłem do 800 ilość obrotów podczas wirowania. Pralkę wybieraliśmy " na pałę " bez żądnych podpowiedzi znawców itd.

Autor: kuradomowa (niezweryfikowany) sob., 30/01/2016 - 14:54

SAMSUNG - miesiąc po upływie gwarancji padły łożyska. Poczytałam na forach - jest to norma dla tego koreańczyka, nawet składanego w Polsce. Dlatego końcowa treść artykułu to dla mnie wskazanie, kto sponsorował treść. Ja piorę minimum 7xtydzień, przez 16 lat wytrzymał to Siemens (mała nieszczelność po skorodowaniu bębna), potem dałam się przekonać sprzedawcy do Samsunga - po 25 miesiącach rzężenie łożysk, koszt naprawy to minimum 50% wartości nowej. ZDECYDOWANIE odradzam koreańskie - liczone są na wytrzymanie gwarancji, potem kliencie płać za nowe lub naprawy.

Autor: Kris (niezweryfikowany) wt., 29/03/2016 - 21:47

Po ośmiu latach bezawaryjnego prania (3x na tydzień) właśnie padła mi pralka Mastercook ptd-1036.
Konkretnie to pralka przypominała generator dymu na dyskotece. Nie mam zamiaru nawet jej otwierać, pora kupić nową. Wybór jest trudny bo jakość pralek leci w dół, jak wszystko z resztą.

Autor: piotr (niezweryfikowany) śr., 18/05/2016 - 15:10

Whirlpool AWG 729 – 22 lata !!!!!! bezawaryjnej pracy, prała średnio 4-5 razy w tygodniu. Nigdy nie używałem dodatków przeciwkamieniowi, woda średniotwarda. Do wymiany ze względu na to że niestety sam uszkodziłem szybę.

Autor: Anonim (niezweryfikowany) pon., 18/07/2016 - 19:50

Kupiłam 7 lat te,u temu pralkę HotPoint Aristona, ładowana od góry. Miesiąc temu pralka zaczęła się blokować podczas pranie, wyświetlała błędy. Dzisiaj zupełnie padała. Koszt naprawy nieopłacalny. Nie polecam.

Autor: Bolo (niezweryfikowany) pon., 18/07/2016 - 23:40

A ja miałem pralkę Whirlpool kupioną w 2002 roku. Popsuła się w 2013 po 11 latach i "wychowanej" i "wypranej" dwójce dzieci. Kolejną pralkę także Whirlpool kupiliśmy w 2013. Mimo mniej intensywnej eksploatacji wytrzymała dokładnie 3 lata i koniec. Zaczęła brudzić ubrania smarem, prawdopodobnie zepsuły się łożyska. Następna pralka to już nie będzie Whirlpool.

Autor: użytkownik (niezweryfikowany) ndz., 24/07/2016 - 23:47

Kupiłam pralkę Electrolux po dwóch miesiącach już jet dwa razy w serwisie. Poprzednio używałam WHIRLPOOL i służyła kilkanaście lat (na chodzie wyrzuciłam) bez awarii. Komentarz zbyteczny.

Autor: Stanisław Niepo... (niezweryfikowany) pt., 05/08/2016 - 23:30

Kupiłem pralkę Beco tureckiej Produkcji , zepsuła się już po 15 praniach , moduł sterujący silnikiem się spalił . Po wymianie znowu pralka się zepsuła po 10 praniach to jest gdzieś po trzech miesiącach , silnik bez szczotkowy przestał pracować w ogóle i trzeba było go wymienić . Filtr umieszczony tak niziutko przy samej podłodze uniemożliwia wylania wody , woda wylewa się na posadzkę , Nie ma jak podstawić tam żadnego naczynia bo jest dosłownie trzy centymetry od posadzki . Tak wadliwego produktu jeszcze w życiu nie miałem w ciągu roku psuła się kilka razy . Aż strach ją włączać i prać w niej bo się zaraz zepsuje . Stoi se w kuchni i udaje że do czegoś służy . A pranie żona robi w poczciwej Frani , która szarpie ubrania no i trzeba tradycyjnie płukać i wyciskać , pranie w wannie po staremu . No i wyszedłem na tym tak że niby mamy pralkę automatyczną firmy Beco ,ale do niczego się nie nadaje , nie mam serca do tego żeby nową pralkę oddać , ludziom zbierającym stary zużyty sprzęt , Bo pralka nie ma jeszcze roku . A kosztowała 1350 złotych jak dla mnie to nie była tania bo jesteśmy staruszkami emerytami i nie mamy kokosów . Nie możemy kupować co roku nowych pralek .

Strony