Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Taryfa energii elektrycznej z gwarancją ceny - warto wybrać ?

Sprzedawcy energii coraz częściej kuszą nas ofertami z gwarancją ceny. Wybór takiej taryfy teoretycznie powinien być dla nas bardziej korzystny, ale czy zawsze tak jest ? Oferta z gwarancją ceny związana jest z przewidywaniem jej wzrostu na energię w najbliższej przyszłości. W takim przypadku nie odczujemy jej wzrostu. Oferta z gwarancją ceny wiąże się z koniecznością podpisania umowy terminowej, a jej rozwiązanie przed zakończeniem okresu określonego w umowie będzie skutkowało zapłatą kary umownej. Natomiast w przypadku spadku ceny energii, nie będzie możliwe jej zastosowanie. Ogólnie dostępny jest wariant czasowy okresu umownego, którego długość nie przekracza dwóch lat. Zdarza się jednak, że do wyboru mamy dwa okresy czasowe. Wybierając dłuższy okres gwarancji ceny musimy liczyć się, że w roku podpisania umowy zapłacimy nieco wyższą stawkę, a oszczędności odczujemy w przypadku wejścia w życie wersji cennika z wyższymi stawkami.

Czy oferta z gwarancją ceny jest decyzją opłacalną? Czy i ile zaoszczędzili odbiorcy indywidualni i firmy, które w grudniu 2011 roku wybrały ofertę z gwarancją ceny. Rezultaty porównania przedstawiamy poniżej. Dotyczy ceny 1 kWh energii w ofertach jednostrefowych z gwarancją ceny w grudniu 2011 roku z cenami tychże ofert dostępnych obecnie (ceny bez VAT).Oszczędności wyliczone przy zużyciu 3000 kWh :

Firma 2011 [zł] 2012 [zł] Oszczędność [zł]
Vatenfall/Tauron Sprzedaż GZE
Dom (własny OSD)
0,2790 0,2758 9,60
Enea
Dom (poza OSD)
Cała Doba G11d
0,2689 0,2969 84,00
Vatenfall/Tauron Sprzedaż GZE
Firma (własny OSD)
Produkt Jasny
0,3040
Energia Bez Opłat
0,3389
104,70
Enea
Firma (własny OSD)
Stała Cena - Cała Doba
0,2993 0,3332 101,70
PGE
Firma (własny OSD)
Jesienna Oferta dla Firmy
wariant do 20 MWh zużycia
0,2898
Wiosenna Oferta dla Firmy
0,3380
144,60

W ciągu kilkunastu ostatnich dni w mediach dosyć dużo mówiono o możliwości obniżki cen za energię elektryczną w 2013 roku. Jedynym wyjątkiem jest oferta Górnośląskich Zakładów Energetycznych dla odbiorców indywidualnych. Po przejęciu GZE przez Taurona - Produkt Internetowy, który zastąpił Standard Online oferowany przez Vattenfalla, zawiera cenę energii niższą o 0,0032 zł/kWh. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie :

  • po pierwsze, gospodarstwo domowe zużywające 3000 kWh rocznie zyska na nowym produkcie 9,60 zł w skali roku, jest to więc obniżka raczej symboliczna,
  • po drugie, koszt zakupu energii to nie tylko cena kilowatogodziny, ale także tzw. stawki stałe związane z obsługą rozliczeń, stawka w Produkcie Internetowym jest wyższa w stosunku do Online Standard o 1,88 zł miesięcznie (22,56 zł rocznie), czyli generalnie jest drożej.

Pamiętajmy - gwarancja ceny nie oznacza braku podwyżek ! Ceny energii będą nadal rosły, więc zakup taryfy z jej cenową gwarancją powinien się opłacić. Porównując oferty warto pamiętać o  składnikach cenowych uwzględnianych przy naliczaniu końcowego rachunku zużycia energii elektrycznej. Koszt kilowatogodziny to nie wszystko. Różnice w opłatach stałych pomiędzy dostawcami mogą wynieść nawet kilkaset złotych rocznie (z reguły wyższe koszty ponoszą jednostki gospodarcze). Zwróćmy uwagę na ważną rzecz. Zakup oferty z gwarancją ceny nie oznacza, że ceny sprzedaży energii staną dla nas w miejscu. Gwarancja obejmuje jedynie koszt zakupu energii, tymczasem na nasz rachunek składają się również koszty jej dystrybucji. Na usługi dystrybucji energii (OSD) nie są udzielane gwarancje ceny.

Zmieniając taryfę musimy zwrócić uwagę głównie na jedną rzecz - cenę dostosować do taryfy. Z reguły będą oferowane nam dwie taryfy - jedno lub dwustrefowa. W przypadku pierwszej koszt będzie dotyczył energii w którą będziemy zaopatrywani przez całą dobę bez względu na czas i godzinę. Druga opcja przestaje być opłacalna, jeśli wielkość zużycia w szczycie energetycznym przekroczy 70-80% (w zależności od dostawcy).

Dostawcy energii próbują różnymi  metodami przyciągnąć do siebie klientów oferując różnego rodzaju pakiety w których oferują np: darmową naprawdę sprzętu AGD lub nawet kolektory słoneczne z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ubezpieczenie na telefony komórkowe czy zagubienie kluczy, itd. Mimo tych wszystkich, czasami wątpliwych dogodności jakie stwarzają nam dostawcy energii musimy pamiętać, że najważniejsza pozostaje końcowa cena. Dlatego należy roztropnie podchodzić do różnego rodzaju promocji i ofert, które na dłuższą metę mogą okazać się mało opłacalne.

Komentarze

Autor: gosc (niezweryfikowany) pon., 17/12/2012 - 21:07

do mnie dzwonil tauron i przekonywal mnie ze rocznie sa 2 podwyzki wiec tylko zyskam ,placac 5 zl miesiecznie przez 2 lata za gwarancje stalej ceny.. tez mi promocja......

Autor: gosc (niezweryfikowany) pon., 17/12/2012 - 21:07

do mnie dzwonil tauron i przekonywal mnie ze rocznie sa 2 podwyzki wiec tylko zyskam ,placac 5 zl miesiecznie przez 2 lata za gwarancje stalej ceny.. tez mi promocja......

Autor: gosc (niezweryfikowany) sob., 26/01/2013 - 20:45

do mnie dzwonili kilka dni temu i mi juz proponowali 2 zl za miesiac...wiec widze ze tendencja znizkowa. :) poczekam jeszcze to bedzie za 10 gr :)

Autor: Jaro (niezweryfikowany) sob., 06/04/2013 - 14:08

do mnie zadzwonili w styczniu i do dzisiaj cisza. powiedziałem, że się zastanowie.czy ktoś wie o jakimś czeskim operatorze działającym u nas? mają mieć tańszą energię.

Autor: hela (niezweryfikowany) pt., 09/08/2013 - 10:18

do mnie dwonił tauron, powiedzieli, że zniżka o 4% do konca roku 2013, dodatkowo dają 2% ale pani zapomniała powiedzieć ze jest cos takiego jak opłata handlowa 4,99zł - to się nazywa przemilczenie prawdy o całości oferty, a dla mnie to oszukiwanie ludzi

Autor: karol33 (niezweryfikowany) czw., 29/08/2013 - 09:45

a ja uważam że gwarancja ceny to zabezpieczenie na przyszłosc, w przyszłym roku kiedy beda podwyzki (a beda na pewno) nie bedzie trzeba sie martwic.

Autor: amico (niezweryfikowany) czw., 29/08/2013 - 12:34

jak będzie podwyzka to opłata handlowa zwróci się z nawiazką. źle to liczycie :D ja podpisalem umowe z tauronem i zobaczycie jak bedziecie zgrzytac zebami za rok D:

Autor: Andrzej44 (niezweryfikowany) wt., 10/09/2013 - 08:12

@amico
Nie będzie podwyżki, ale obniżka! Ta pseudopromocja Tauronu to jedno wielkie oszustwo, a Ty dałeś się na to nabrać!

Autor: Wrocławianin (niezweryfikowany) wt., 04/11/2014 - 17:14

I co - łyso Wam, osobom, które nabrały się na gwarancję ceny w Tauronie? W ostatnim czasie (lipiec 2013 i styczeń 2014) były 2 obniżki ceny, a Wy płacicie opłatę handlową. Najlepsze, że obecnie można podpisać z wieloma sprzedawcami umowę w ofercie ze stałą ceną kWh, ale bez dodatkowej opłaty stałej!

Autor: dr Hayd (niezweryfikowany) śr., 04/02/2015 - 15:52

W Energa opcja "gwarancja stałej ceny" wiąże się z dodatkową opłatą handlową 15,99zł miesięcznie. To o ile musiałby zdrożeć energia, żeby to się opłaciło? Z 30 gr do 40 za kWh? Bo z opłatami przesyłowymi to nie ma nic wspólnego.

Strony

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.