Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Test pralek w 2012 i jego zaskakujący wynik

Czym kierować się przy doborze pralki do testów ? Takie pytanie postawili sobie testerzy w bieżącym roku. Testy zostały przeprowadzone u naszych sąsiadów czyli w Niemczech. Aby przeprowadzić wiarygodny i kompetentny test w szczególności położono nacisk na jakość procesu prania, jakość wykonania, trwałość i łatwość użytkowania wyrobu.
Wiadomo, są pralki w cenie powyżej 2000zł, ale również niewiele odbiegające funkcjonalnością i trwałością w cenie od 1000zł do 1300zł. Różnice w cenach niestety są ogromne i nie zawsze racjonalnie umotywowane. W przeprowadzonym teście wiele tanich pralek nie wytrzymało jego intensywności i odpadło przed jego zakończeniem.

W teście wzięto pod uwagę optymalny ciężar prania, który określono na 6-7 kg nawet przy dwuosobowej rodzinie. Sugerowano się nowoczesną automatyką współczesnych pralek, czyli możliwością doboru ilości wody od wagi wsadu, ustawionego programu itp. Przy wielkości wsadu 6-7kg istnieje możliwość wyprania kołdry, poduszki, koca, co niestety przy mniejszych gabarytach pralki sprawia wiele trudności lub jest niemożliwe.
Test 2012 przeprowadzono pod kątem skuteczności prania, zużycia wody, energii, komfortu obsługi, ochrony przed uszkodzeniem instalacji wodnej oraz trwałości urządzenia. Symulowany okres pracy określono na około 10 lat. Wzięto bardzo szczegółowo pod ocenę efektywność, czyli uzyskaną czystość i wilgotność wsadu po zakończeniu cyklu prania. Zwrócono uwagę na spadek jakości efektu prania przy symulowanym okresie założonej eksploatacji.

W trakcie testu w kilku przypadkach dot. tanich pralek ujawniło się, że pojawią się już w okresie pierwszych 5 lat eksploatacji w tzw. recyklingu. Niestety nie wytrzymały w przeprowadzonych badaniach: jakości prania oraz trwałości elementów. Usterki ujawniały się czasami już na początku założonego okresu 10 – letniej eksploatacji.
W trakcie prób skierowano też uwagę na zapach wydobywający się z wnętrza pralki i jej elementów gumowych. Dzisiejsza technologia prania w niskich temperaturach powoduje duże ryzyko rozwoju zarodników pleśni oraz rozmnażanie się bakterii. Zwrócono szczególną uwagę na wnętrze pojemnika na proszek i płyny oraz na wszelkiego rodzaju fałdy gumowe. Istotnym elementem testu było sprawdzenie wydzielanego zapachu oraz stopnia zniszczenia wsadu po zakończonym cyklu prania. Niektóre urządzenia po kilkuletnim symulowanym okresie używania ze względu na hałas, wibrację, jak i smród palonej gumy nie nadawały się do użytkowania w pomieszczeniu mieszkalnym. W innych modelach pralek poziom wilgotności wsadu po wirowaniu spadł nawet o 38%. W trakcie procesu wirowania pewien wyrób z Chin opuścił pomieszczenie badawcze o własnych siłach (wibracje), a umożliwił to podłączony 30 metrowy kabel. Bez większego uszczerbku pełny test przetrwały 22 maszyny. Niestety żadną z nich nie można nabyć tak tanio jak pralkę, która okazała się zwycięzcą.

Beko WMB +71443 PTE

Zwycięzcą testu okazała się pralka firmy Beko model WMB +71443 PTE.
Pralka zjada aż do 7 kg prania na posiłek. Jej programy bogate są pod względem ilości i możliwości. Czystość wsadu uzyskana w wyniku procesu prania, prędkość działania i szybkość wirowania (maks. 1400 obrotów na minutę) nie uległy zasadniczej zmianie, nawet po symulowanym badaniu 10-cio letniego okresu trwałości. W połączeniu z konkurencyjną ceną, pralka Beko to również niekwestionowany zwycięzca rankingu ceny do wydajności i efektywności wynikającej z przeprowadzonych testów. Wartości zużycia na cykl prania energii elektrycznej wynoszące około 0,9 kW i 41 litrów wody na załadunku w normalnym zakresie, można określić jako przełomowy. Dwa razy droższe pralki w większości przypadków nie mogą osiągnąć tak niskich wartości.

W wyniku testów prawie wszystkie pralki znanych firm osiągnęły zamierzone rezultaty prania. Jedynie w badaniu trwałości okazało się, że istniejące różnice cen nie są wyrwane z powietrza i mają swoje uzasadnienie. Można oczywiście oprócz zwycięzcy wyróżnić w szczególności producentów takich jak Siemens i Miele. Jakość wyrobu ma uzasadnioną swoją cenę.
Zwycięzca testu w 2012 roku ukazuje, że dzięki nowoczesnym procesom technologicznym i outsourcingu produkcji (ogólnie ujmując korzystanie z zewnętrznej pomocy) można uzyskać za niewygórowaną cenę wyrób o zamierzonych wysokich parametrach. Niestety jest tylko jeden drobny mankament. Tego modelu nie można kupić w naszym kraju. Można natomiast wyszukać produkt o zbliżonych parametrach.

Komentarze

Autor: gosc (niezweryfikowany) wt., 17/07/2012 - 20:52

ja sam mam beko od nowosci z odklaczaczem ( kupilismy z ta funkcja bo mamy kota ale w sumie uzylismy te funkcje z dwa razy -dziala ) ogolnie ladna donbrze pierze ,wszytsko ok z wyjatkiem 3 wizyt pana od napraw bo juz po 3 miesiacach sie okazalo ze za slabo dokrecili mechanizm przy produckji a potem ze padla jakas czesc. cale szczescie wszytsko na gwarancji. od tamtej pory nic sie nie dzieje.

Autor: Artur (niezweryfikowany) czw., 19/07/2012 - 09:42

Jaki model jest zbliżony do tego Beko ? jeżeli ktoś wie niech napisze.

Autor: Anonim (niezweryfikowany) czw., 27/09/2012 - 20:27

Piękny tekst. Zwykle się pisze, ze TEKST SPONSOROWANY, albo chociaż że z ALFONSEM

Autor: Gosc (niezweryfikowany) czw., 27/09/2012 - 23:19

To wedlug Ciebie kazdy test jest oplacony ?
A o co chodzi z tym alfonsem ?
Czytalem ten tekst i brzmi jak setki innych testow.

Autor: WartoWybrac pon., 01/10/2012 - 10:50

Powyższy tekst dotyczący testu pralek przeprowadzonego w bieżącym roku u naszych sąsiadów za Odrą w żadnej mierze nie jest sponsorowany. Nie wiemy dlaczego mielibyśmy również zaznaczyć, że jest z „Alfonsem”. Nie mamy współpracownika i nie znamy nikogo o tym imieniu. Przypuszczalnie gdybyśmy napisali złą opinię i cytaty obrażające przeprowadzony test oraz jego zwycięzcę, to osoba pisząca komentarz byłaby bardzo zadowolona, a może nawet usatysfakcjonowana jego wynikiem. Niestety, opisaliśmy tylko rzetelnie przebieg i wynik rzeczonego testu.

Autor: sakej (niezweryfikowany) sob., 13/10/2012 - 19:46

to jest test? a gdzie jakies porownanie? dla mnie to nie jest zaden test tylko zwykly art promujacy jeden model... nawet zadnej tabelki nie ma...

Autor: Artur (niezweryfikowany) wt., 16/10/2012 - 13:43

Czy Ty wiesz co czytasz ? Przecież to jest opis przebiegu testu i podany jego wynik
Ciekawy jestem kiedy ten opis według piszącego wyżej byłby nie sponsorowany.

Autor: wojtek (niezweryfikowany) ndz., 04/11/2012 - 17:53

a mi lodówka polar-a (nie pralka) wytrzymała 40lat i wciąż działa!

Autor: aaa (niezweryfikowany) śr., 28/11/2012 - 19:08

Ja również uważam, że to tekst sponsorowany. W zwykłych testach opisanych jest kilka modeli wybranych do badań na podstawie jednego kryterium (np. w różnych przedziałach cenowych) lub kilku kryteriów (np. efektywność w podanym przedziale cenowym). Test pokazuje cechy wszystkich modeli, uzyskane rezultaty w takim samym badaniu testowym, różnice i podobieństwa. Obecnie produkty są do siebie BARDZO podobne i wskazanie jednego ideału jest co najmniej śmieszne z uwagi na różne potrzeby i oczekiwania konsumentów co do tego samego produktu. Wynik testu nie może wskazywać więc na jeden jedyny produkt - ideałów nie ma...sorry. Cudów też nie ma - niska cena nie wynika przecież z zastosowania nowoczesnych technologii, bo to KOSZTUJE (pracuję w firmie produkcyjnej i doskonale wiem, jak wygląda proces od pomysłu do produkcji seryjnej). Wynik testu powinien wskazać kilka modeli wraz ze wskazaniem cech ich wyróżniających. Co do BEKO - wierzę, że ktoś trafił na dobry model tej firmy, ja jednak spotykam się na ogół z negatywnymi opiniami dotyczącymi produktów tej marki. Ale jak ktoś chce wierzyć - niech wierzy...

Autor: autor artykułu (niezweryfikowany) sob., 01/12/2012 - 12:23

Co to znaczy w zwykłych testach? Artykuł napisałem jako opis przebiegu testu i podałem jego wynik. Zauważcie proszę,
że model pralki, który zajął pierwsze miejsce w teście nie jest u nas w kraju dostępny. Myślę, że po przeczytaniu powyższego artykułu niektórzy maja trudności z wnioskowaniem i analizą treści. Przypomnę o outsourcingu produkcji. Wnioskowanie powyżej przez "aaa" jest trochę hmmmm... dziwne dla mnie.
Mówienie o idealnym produkcie?
Nigdzie w tekście nie znalazłem takiego sformułowania.
Może autor powyższego komentarza czytał inny artykuł i wstawił komentarz przez pomyłkę ?

Strony

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.