Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Android - wadliwy i wolno działający cd.

Kiedy sprawnie będzie działało urządzenie pracujące pod kontrolą Androida, tak jak po pierwszym uruchomieniu ? Są na to pewne sposoby i postaramy  przybliżyć je zainteresowanemu czytelnikowi. Często narzekamy na wolne, ociężałe działanie smartfonu lub tabletu z Androidem na swoim pokładzie. Jesteśmy wtedy skazani na powolne wczytywanie aplikacji, przełączanie ekranów, ładowanie nowych elementów ? Możemy jednak z tym powalczyć i to czasem z niezłym efektem.

Widżety - jako interaktywne elementy pulpitu, które zastępują całe aplikacje, dostarczając informacje bezpośrednio na ekran główny. To ulubione dodatki większości fanów "zielonego systemu", które skutecznie spowalniają jego pracę. Warto przyjrzeć się dokładnie i usunąć wszystkie zbędne elementy pulpitu - on naprawdę ceni sobie czystość, a odwdzięczy się z pewnością znacznie szybszą pracą. Widżety często stanowią integralną część  oprogramowania, które wymaga odpowiedniej optymalizacji ponieważ bez niej negatywnie może wpływać na powolne, przymulone działanie Androida. Należy dodać, że programiści nie zawsze skutecznie dbają o ich dużą wydajność w działaniu w trakcie tworzenia.

Android

W większości sprzętu z Androidem zainstalowane są firmowe nakładki systemowe, które mają za zadanie ułatwienie i ukierunkowanie obsługi urządzenia w zależności od jego przeznaczenia. Niestety większość z nich, nie jest zoptymalizowana pod kątem szybkości działania systemu ale funkcjonalności, wielu zbędnych kolorowych fajerwerków jak również pod kątem atrakcyjności dla mało wymagającego klienta. Braki w wydajności stopniowo ujawniają się przy instalacji kolejnych aplikacji oraz konfiguracji kolejnych opcji. Po pewnym czasie, zazwyczaj u każdego użytkownika Androida ujawnia się przykra dolegliwość, system reaguje dopiero po kilku sekundach. Pozostaje w takim przypadku pomimo przywiązania do interfejsu (Motoblur, Timescape oraz innych), zainstalować na przykład alternatywne programy GO Launcher EX, Launcher Pro itp. W każdej  z tych nakładek systemowych obsługa wygląda nieco inaczej, a ich opcje konfiguracyjne pozwolą dostosować inne aspekty aplikacji, które pomogą w przyśpieszeniu działania urządzenia.

Smartfony i tablety mają coraz więcej pamięci umożliwiającej przechowywanie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset programów. Market zachęca do instalacji kolejnych hitów, ale trzeba zachować umiar. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, wiele aplikacji działa w tle. Dużo z nich to niezauważalne działanie z pamięci operacyjnej, ale skala problemu będzie rosnąć z każdą kolejną zainstalowaną aplikacją. Jak radzić sobie z tym problemem ? Pierwszym sposobem jest kontrolowanie procesów działających w tle przy użyciu menedżera zadań (np. Android Assistant, Advanced Task Killer). Sposób ten nie zawsze może przynieść pożądane efekty ze względu na  aplikacje działające w tle,które potrafią same automatycznie wznowić swoje działanie. Ocenić to mogą najszybciej użytkownicy słabszych urządzeń, które nie dysponują dużą ilością pamięci RAM. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest odinstalowanie zbędnych programów, których nie używamy.

Poniżej prezentujemy na ten temat opinię użytkowników umieszczone na jednym z z licznych forum :

Ja nie używam żadnych killerów bo android sam sobie zwolni więcej pamięci jeśli będzie potrzeba. A zauważcie ze po zabiciu killerem po krótkiej chwili znowu będzie w pamięci RAM. Ale nie obciąża CPU. W androidzie wolny ram to stracony ram.
I to wszystko co można zrobić? Ja bym jeszcze dodał, kupno szybkiej pamięci SDHC i przeniesienie tam niektórych aplikacji, bo gdy telefon korzysta z pamięci urządzenia i microSD to pamięć wewnętrzna jest odciążona i jest szybszy dostęp do niej. Utrzymanie wolnych kilkunastu MB na pamięci telefonu, bo gdy zapełnimy prawie do końca to też zwalnia telefon.
Zdecydowanie lepiej jest po prostu odinstalować zbędne programy, których nie używamy.
Niech producenci dadzą taką opcję w standardzie - bo póki co,to jest cała masa aplikacji zbędnych lub lokujących się, a nieusuwalnych. Zajmują tylko miejsce i pamięć a nie każdy chce i powinien mieć roota.

Komentarze

Autor: viola (niezweryfikowany) sob., 06/04/2013 - 22:59

Iphony zawsze były lepsze od androidów. Zawsze mniej się wieszały itd.

Autor: andrzej (niezweryfikowany) sob., 29/03/2014 - 17:08

Zakupiłem tablet z androidem (samsung galaxy 3 ) w sieci t-mobile .Wniosek : całkowita porażka i wyrzucone pieniądze w błoto.Korzystanie z internetu to katorga a zakupy na allegro są praktycznie niemożliwe. Ludzie nie kupujcie czegokolwiek z system android i podobnych.Jesteśmy nabijani w butelkę i za nasze pieniądze firmy testują swoje niedopracowane buble.

Autor: misja (niezweryfikowany) pt., 26/12/2014 - 17:43

Wszyscy sie smieja z wp8.1 ale ten system jest stabilniejszy nawet na niskobudzetowcach noki od wychwalanego androida na ktorym uzywanie internetu to katorga.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.