Przejdź do treści
Z nami dokonasz lepszego wyboru !

Testy modeli pralek

W międzynarodowym teście badaniom w laboratorium poddano 17 modeli pralek takich firm jak: AEG-Electrolux, Amica, Ardo, Bosch, Candy, Gorenje, Hoover, Indesit, Miele, Panasonic, Siemens, Whirlpool (dane z 2010r.). Każda z pralek została wystawiona przez ekspertów na ciężką próbę. Urządzenia dokładnie sprawdzano pod względem wielu kryteriów, w tym jakości prania, płukania, wirowania, łatwości obsługi czy hałasu. Dzięki takiemu testowi wykryto wiele słabych punktów pralek, które konsumenci zauważyliby dopiero w domu po kilkuletnim intensywnym eksploatowaniu.

Wśród najwyżej ocenionych pralek, oprócz drogich modeli, znalazło się kilka w  korzystnej cenie. Okazało się też, że jedna z najdroższych pralek została oceniona jako mierna. Wiadomo, że kwota jaką konsumenci muszą wydać na pralkę w momencie jej zakupu to dopiero początek kosztów, które będą z nią związane. Dlatego również sprawdzono w teście pralki w kierunku oszczędności wody i prądu. Najlepszy okazał się badany model pralki Miele. Najniżej oceniona została  testowana pralka Amica.

 

Pralki Miele to klasa wzorcowa, sama dla siebie. Jakość wyrobów na najwyższym poziomie. Oprogramowanie uaktualnia się komputerowo do najnowszego. Niezawodna elektronika. Niestety części są drogie ale ze względu na jakość wykonania i trwałość wyrobu zagwarantowany mamy długi okres bezawaryjnej eksploatacji.

 

Wysoką jakość reprezentują pralki takich firm jak: AEG, Bosch, Siemens, Electrolux. Wymienione marki mają wysoką jakość i żadne pozostałe marki nie mogą je przebić jakością i trwałością wykonania. Jakimi cechami charakteryzują się poszczególne z w/w marek. Zacznijmy w kolejności.


AEG - trwałość i zabezpieczenie przed zalaniem wodą są na wysokim poziomie.

Bosch - dobra elektronika, więc kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie ma sens; minus to cena części zamiennych, na przykład za wymianę modułu sterującego  musielibyśmy zapłacić około 600 zł (dla porównania programator elektroniczny do pralek Ariston i Indesit kosztuje ok. 350 zł, a moduł do Mastercook - ok. 175 zł).

Siemens - solidna niemiecka marka  w testach  plasowała się o miejsce wyżej niż Bosch; dość dobra elektronika, kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie ma sens lecz części zamienne są drogie tak jak wyżej u konkurencji.

Electrolux - dość dobra elektronika, dlatego kupowanie modeli zaawansowanych technologicznie  jest uzasadnione.

 

Półka niższa (średnia). W pralkach  Ariston, Indesit i Gorenje nie płaci się za markę, a za  wszystkie dodatki, które są przydatne. We włoskich produktach gorsza jest elektronika, więc lepiej kupować modele z jak najmniejszą jej ilością.

 

Ariston -  to najwyższa klasa spośród produktów włoskich.

Indesit - również wysoka jakość,  części zamienne są znacznie tańsze niż w przypadku produktów z wyższej półki (czasem nawet tańsze niż polskich produktów), a przy tym nie są gorsze.

Gorenje - bardzo dobra marka słoweńska  ale jakość ma tak dobrą jak znane z tego produkty niemieckie. Nowa generacja pralek to urządzenia, które pod wieloma względami wyprzedzają konkurencję (2000 obr./min., sterowanie sensorowe, pełna elektronika). Trafne byłoby określenie " średnia półka albo już wyższa ''.

LG - Niemcy są wprawdzie lepsi w sprzęcie AGD, ale ta koreańska marka ma za to bardzo dobrą jakość technologiczną wykorzystaną we wnętrzu pralek (porównywalną z Siemensem). Ciekawą innowacją jest napęd - silnik przekazuje obroty bezpośrednio do bębna,  co przyczynia się do redukcji wibracji oraz eliminuje źródło najczęstszych usterek (urwanie paska klinowego).

 

Półka najniższa.

 

Amica - produkowane modele, są lepszej klasy, niż dawniejsze. Obecnie  pralki te należą do grupy najmniej awaryjnych urządzeń.

Ardo - w jednym z marketów,  pralki te są konsumentom odradzane ze względu na ich awaryjność.

Candy - niższa półka, jeśli chodzi o włoskie marki, choć teraz już mniej awaryjne niż kiedyś. Testy pokazują, że pralki mają kilka słabych punktów (m.in. w
testach zabezpieczenia przed zalaniem wodą oceniono w badanych modelach niedostatecznie).

Mastercook - firma jest bardzo dobra, ale w produkcji kuchni i okapów, jeśli chodzi o pralki i zmywarki, to niestety nie są dobrej jakości.

Whirlpool - ich technologia poszła w dół, kiedyś była to jedna z  najlepszych marek. Niestety testowany model z czasem pracował coraz głośniej
i z coraz większymi wibracjami. Wśród modeli droższych można znaleźć coś lepszego.

Zanussi - niższa półka niż Electrolux (który jest dystrybutorem Zanussi), taki sprzęt najtańszy, promocyjny, którego się dużo sprzedaje. W teście w  badanym modelu zawiodła trwałość - oceniona niedostatecznie.

 

Porada: Jeśli wahamy się -  wybrać model pralki z elektronicznym wyświetlaczem, czy bez, zdecydujmy się na tę druga opcję. Po pierwsze zapłacimy mniej, a po drugie jak coś się  ma popsuć w pralce, to będzie  pewnie akurat wyświetlacz. Natomiast programowanie elektroniczne jest lepsze niż mechaniczne.
Bardzo istotne przy wyborze pralki jest sprawdzenie, jaki jest koszt części zamiennych. Składa się na niego: cena części, serwisu i dojazdu. Może się okazać, że naprawa przekracza nawet cenę nowej pralki. Wprawdzie producenci zapewniają, że ich pralki się nie psują, to jednak statystyki pokazują, że około 10-20% ulegnie awarii krótko po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

 

Oczywiście każdy z konsumentów ma swoje doświadczenia z pralkami i pewną wiedzę. Dodajmy np. o niebadanej w powyżej opisanym teście, pralce Samsung WF8724 z linii Diamond. Uzyskała rewelacyjne wyniki w badaniu wykonanym przez prestiżową niemiecką organizację konsumencką StiWa, specjalizującą się w przeprowadzaniu testów. Jej inspektorzy sprawdzali nie tylko właściwości piorące 11 urządzeń różnych producentów, ale też łatwość ich obsługi, wykonanie, bezpieczeństwo, ekonomiczność i wytrzymałość. W Polsce model z linii Diamond o wyróżnionych parametrach to Samsung WF8804DPA.

Badania udowodniły, że pralka WF8724 firmy Samsung pracuje niezawodnie przez co najmniej 10 lat. W jaki sposób sprawdzano wytrzymałość testowanych urządzeń? Każde z nich pracowało aż 1840 razy, co odpowiada 3,5 praniom tygodniowo przez 10 lat. Model WF8724 przeszedł ten test bez szwanku. Dzięki temu pralka Samsung znalazła się w gronie pięciu najbardziej wytrzymałych. Nawet po dekadzie użytkowania system Aqua Stop skutecznie zabezpiecza przed zalaniem, co - jak wykazały badania - nie jest niestety standardem we wszystkich pralkach. Niektóre sprzęty okazywały się nieszczelne już po 5 latach.

Po podsumowaniu wyników wszystkich szczegółowych analiz, pralka firmy Samsung otrzymała ocenę „dobrą”, co było najwyższym wynikiem wystawionym w teście StiWa. To nie jedyny sukces pralek Samsung. Model WF8702RSS o pojemności 8 kg został wyróżniony przez popularny brytyjski magazyn konsumentów „Which?”. Te laury pokazują, że Samsung produkuje sprzęt AGD na najwyższym światowym poziomie.


Jaki wniosek po przeczytaniu tego tekstu można wysnuć. Przy tak olbrzymiej ilości producentów i modeli pralek, zakupienie odpowiedniego egzemplarza, który będzie spełniał nasze oczekiwania wymaga nie lada wysiłku umysłowego jak i poświęcenia trochę cennego czasu. W przeciwnym wypadku czy będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu? Będzie niestety decydował przysłowiowy łut szczęścia.

Komentarze

Autor: bl (niezweryfikowany) wt., 13/09/2016 - 22:22

W 2000 roku kupiłem Indesita. W tym czasie za trwałość marka zbierała złe noty, nie wiem jak jest dziś. Mimo to cholerstwo pracuje już 16 lat i nie chce się zepsuć (była jedna awaria naprawiona kosztem 150 zł), a kupiłbym już coś nowego :)

Autor: tofeek (niezweryfikowany) pon., 24/10/2016 - 19:17

Pralka Electrolux-EWP-127300W kupiona 4,8 roku temu. Używana co drugi dzień, łożyska padły razem z simeringami. Bęben nierozbieralny aczkolwiek firma z Jastrzębia Zdrój wymienia łożyska nawet w takich, po wszystkim zgrzewając lub spawając plastik. Dobrze że wykupiłem przedłużoną pięcioletnią gwarancję i wszystkim zainteresowanym zakupem pralki gorąco to polecam.

Autor: Atoci (niezweryfikowany) wt., 04/04/2017 - 11:39

Przeglądam różne strony o pralkach i przy okazji trafiłem na tą więc moje trzy grosze.Pralka Zerrowat Idroplus kupiona 20 lat temu wytrzymała bez żadnej interwencji serwisu do dziś.Aktualnie czeka na serwisanta,wysiadł zamek i pralka nie chce oddać zawartości.Jak to się ma do Waszych narzekań po 3-4-5 latach???

Autor: Kris (niezweryfikowany) śr., 02/08/2017 - 18:53

Ja uważam że wy wszyscy tu jesteście niewiarygodni piszecie w czyimś interesie by napędzać sprzedaż . Dla mnie przy zakupie pralki względem doświadczeń użytkownika jako jestem pewny że każda pralka wytrzyma swoje do końca gwarancji i posłuży nie dłużej jak 5 lat , ja potrzebuję wiedzieć tyle który model jest na pewno produkowany u nas w kraju tak by moje wypracowane pieniążki napędzały naszą gospodarkę a potem to 6kg 1200 obr/min osobny program wirowanie i osobno płukanie i tyle co 5 lat .

Autor: andre (niezweryfikowany) wt., 10/10/2017 - 23:23

Pozwolę sobie odgrzać temat.
Whirlpool AWG 695 ładowana od góry, kupiona w 1999r za 1700zł. Po trzech latach intensywnego użytkowania padło łożysko i zatarte wytopiło siedzenie w zbiorniku (producent dawał 7 lat gwarancji na zbiornik). Serwisant wymienił zbiornik i łożyska, koszt usługi 160 zł. (za zbiornik nie płaciłem). Kiedy nowe łożyska zaczęły hałasować to zapobiegliwie sam wymieniłem na SKF-y + smar teflonowy, ostatnio nowa pompa wody za ~40zł...to wszystkie zmienione elementy. Pralka nadal intensywnie eksploatowana nie sprawia problemów. Niestety jest głośna jak startujący odrzutowiec. Drugi produkt Whirlpool to zmywarka ADG 751...nigdy nie naprawiana. I jak tu dzisiaj znaleźć nową pralkę z wymiennymi łożyskami, które nie będą dedykowane a cena to nie kosmos?

Autor: były PRacownik ... (niezweryfikowany) czw., 19/10/2017 - 15:43

a ja mam Siemensa od 16 lat. wymieniłem w niej tylko szczotki i amortyzatory po 14 lat. I śmiga do dzisiaj .Po mału słychać wysiadające łożysko -sądzę iż wytrzyma jeszcze góra 1 rok. Ale i tak uważam że się wysłużyła .
Siemens i Bosch to tak naprawdę to samo pod inną nazwą .Różni się małymi szczegółami ale technologia jest Boscha. Teraz też zaczynam rozglądać się za nową -podało na Bosch-a . A Ci którzy tylko narzekają to z reguły albo piorą nie na tym programie co trzeba i pralka jest przeciążona lub też kupują najtańsze środki piorące które zatykają układy lub produkty typowo promocyjne tzw. budżetowe do większenia sprzedaży danego produktu /danej marki/. Proszę się tak naprawdę przyznać kto z państwa po kupnie pralki lub TV czyta instrukcję od początku do końca -2-5% ludzi ,taka jest prawda . Druga sprawa odnośnie że czasem dany model np. Boscha czy też np. LG się zepsuje .To normalne ale trzeba sobie zdawać sprawę z jednego a mianowicie.-- Pracując w sklepie robiłem statystyki ile szt danych producentów marek sprzedawało się w ciągu roku. I tu wychodzi tzw. szydło zworka . Przykład PRalka BOSCH względem np. ARDO przepaść Bosch co 2 pralka a ARDO 1 na 30 . Wniosek jest taki że nikt nie liczy procentowej awaryjności względem sprzedażny tylko płacze ze kupił i się zepsuło. Człowiek się dobrze nie urodzi i czasem umiera a co dopiero że sprzęt się zepsuje . Więc trzeba patrzyć na procentową- awaryjność sprzętu. Proszę zauważyć iż np. na boscha narzekają serwisy które ich nie naprawiają bo z innych firm mają kasę i sami je jeszcze po naprawach sprzedają :) Bosch w Pl ma chyba najmniej serwisów -tak jak i SOny a jest to spowodowane małą awaryjnością sprzętu i jest to dla tych firm nieopłacalne płacanie seriwsów i części zamiennych za utrzymywanie i nic nierobienie . Oczywiście proszę aż tak sobie tego co napisałem nie brać do serca ale taka jest prawda.

Strony

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.